Kara Liste Nedir?

Bankaların hizmet ve ürünlerini kullanamamanın nedeni kredi notlarıdır. Kredi notları diğer yazılarımızda belirtiğimiz gibi kişi ve kurumların finans karnesidir. Bankalar, ürün ve hizmetlerine başvurun müşterilerinin kredi not derecesine göre kullandırıp kullandırmamaya karar verirler. Kara listeye düşmüş olan kişi ve kurumlarda yasal olarak 5 yıl boyunca hiç bir banka ürün ve hizmetinden faydalanamayacaklardır. Peki tam olarak kara liste nedir?

Müşterinin Banka Borcunu 90 İçinde Ödenmemesi Durumunda Kara Listeye Dahil Olur

Bankalardan kullanılan kredi, kredi kartı, çek, teminat mektubu gibi ürün ve hizmetlere ait borcun ödenmemesi ve bu ödenmeyen borcun 90 günü geçmesiyle bankalar müşterileri hakkında yasal takip başlatırlar. Bankalar alacaklarını tahsil etmek için müşterisinin borç dosyasının hukuk departmanına gönderir. Avukatlar ise bankanın alacağını tahsil etmek için müşterilerin maaşları, üzerilerinde kayıtlı olan taşınır, taşınmaz mallar ve varsa kefile icra takibi başlatırlar. İcra müdürlüklerine gönderilen borç dosyasının 7 gün içinde ödenmemesi veya ödeme taahhüdünde bulunulmaması sonrası icra daireleri haciz işlemi başlatırlar.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Borçluların, bankalara olan borçlarını ödememesi ve haklarında yasal takip başlatılması demek kara listeye o kişi ve kurumun ismini eklenmesi demektir. Kara listeyi bir nevi finans sabıka kaydı olarak da düşünebiliriz. Kara listeye dahil olan tüm kişi ve kurumların bankalara olan borçlarını ödeyemediği ve haklarında yasal takip başlatıldığı anlamına gelmektedir. Kara liste dediğimiz kayıtlar Merkez Bankası tarafından kaydı tutulur. Kara listeye ismi dahil olmuş olan kişi ve kurumların isimleri 5 yıl boyunca bu listede isimleri yer alacaktır. Ve yine bankalar, kara listede ismi olan kişi ve kurumların tüm banka ürün ve hizmet taleplerini geri çevirecektir.

Bankaların Ret Cevabının Ana Sebebi Kredi Notudur

Bankalara kredi, kredi kart, çek, ek hesap gibi ürün ve hizmet başvurularında onay verilmeden önce kredi tahkikatı denilen bir soruşturma yapılır. Yapılacak soruşturma da müşterinin kredi notunun en düşük seviyelerde olduğu gösteren kara listeye dahil olduğunun öğrenilmesiyle başvuruları ret edilecektir. Bankalara yapılan başvurularda ”Başvurunuz bankamız tarafından onaylanmamıştır” şeklinde alacağınız cevaplar ana sebebi işte budur.

Bankalar Kara Listede Esneklik Yapabilmektedirler

Son olarak şunu da belirtelim ki kara listeye ismi dahil olmuş olan kişi ve kurumların her ne kadar 5 yıl bankaların ürün ve hizmetlerinden faydalanamazsa da bankalar yeteri garantörü sağladığı zaman ürün ve hizmetlerin kullanımını onaylayabilmektedirler. Yine bankalar ki özellikle özel bankalar 5 yıllık zaman diliminde esneklik de yapabilmektedirler.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*