Kredi Notum Bankada Farklı Görünüyor

Kredi ve kredi kart başvurularında bankaların esas olarak kriter aldığı değerlendirmelerin başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu, riskli seviyede olanlara bankalar genellikle kredi vermezler, kredi kart başvurularını kabul etmezler. Yine kredi notlarında yaşanan sorunlarından biri de kredi kayıt bürosu ve bankalarda görünen kredi notlarının farklı olmasıdır. Kredi notum bankada farklı görünüyor yazımızda banka ve kredi kayıt bürolarında farklı görünen kredi notunun nedenleri ve düzeltme yollarından bahsedeceğiz.

Kurumlar Arası Kredi Notunun Farklı Olmasının Nedeni

Öncelikle hemen belirtelim ki yapılan bankacılık işlemleri anında kredi kayıt bürosu sistemlerine yansımaz. Bankalar belli periyodik günlerde tüm bankacılık işlemlerini kredi kayıt bürolarına rapor eder. Kredi Kayıt Bürosu da bu raporlar doğrultusunda kişi ve kurumların kredi notlarını etkileyen notlar verir. Bu yüzdendir ki bankalar ile Kredi Kayıt Büroları arasında ki kredi notu farklılıklarının nedeni ödenen veya ödenmeyen kredi, kredi kartı, teminat mektubu, vadeli mevduat hesabı gibi bankacılık işlemlerinin Kredi Kayıt Bürosuna yansımamış olmasıdır. Böyle durumlarda bankalardan kapatılan kredi, kredi kartı gibi borçların kapatıldığına dair belgeleri bankalara ibraz etmek kredi notunun düzeltilmesi için zaman avantajı sağlayacaktır. Kredi notunun bankalar ve Kredi Kayıt Bürosunda farklı görünmesinin bir nedeni de son güncel kredi notunun Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalara geç gönderilmesidir. Bankaların verilerinin güncellemesiyle Kredi Kayıt Bürosunun güncel kredi notu banka sistemlerine yansıyacaktır. Ancak bu da bankaların çalışma şekilleri, iş yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı farklı zamanlarda olabilmektir.

Farklı Kredi Notlarında Bankalar Hangi Kredi Notunu Esas Alacaklardır?

Gelelim en önemli soruya. Kredi, kredi kart başvurularından farklı kredi notlarında bankalar hangi kredi notunun dikkate alır? Kredi notunun kurumlar arasında ki farklılıklarında bankalar kendi sistemlerinde kayıtlı olan kredi notunu dikkate almakta ve ona göre değerlendirme yapmaktadır. Bankada ki kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosuna göre daha düşükse gerçek kredi notunuzun Kredi Kayıt Bürosunca güncellemesini beklemek veya biten ancak banka sistemlerine yansımayan kredi borç bitim evraklarını bankaya teslim etmek tüketicinin lehine olacaktır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*