Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır?

Meyve mi sebze mi olduğu hala muallak olan ve halk arasında Arsız bitki olarak bilinen mantar, kolay yetiştiriciliği sayesinde tarımla uğraşanlar arasında en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Mantar yetiştiriciliğine destek olmak için hem devlet tarafından hem de bankalar tarafından Mantar Yetiştiriciliği kredisi verilmektedir.

Mantar pazarının büyük olması, besleyici yönüyle özellikle yurt dışında büyük rağbet gören mantar, ülkemizde ki en önemli ihraç kaynaklarından biridir. Mantar yetiştiriciliği hakkında bilgisi olmayanlara da başta KOSKEB  ve Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Mantar Yetiştiriciliği kursları verilmektedir. Ancak her ne kadar mantar yetiştiriciliği kolay ve dış ticarette büyük rolü olsa da mantar yetiştiriciliğinin püf noktalarını iyi bilmek ve özellikle toprak seçiminin iyi yapılması gerekir. Mantarın yetişme safhasında yaymış olduğu kötü koku nedeniyle de yerleşim yerlerinden uzak alanlarda yetiştirilmesi gerekir.

KOSKEB’ten Mantar Yetiştiricilerine 50 Bin Lira Hibe Desteği 

Mantar Yetiştiriciliği için başta KOSKEB olmak üzere hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından hemde bankalar tarafından kredi desteği verilmektedir. Hibe desteği olarak kapısını çalacağınız ilk kurum KOSKEB olacak. KOSKEB kurslarına katılan ve sunacakları projeleri KOSKEB tarafından kabul edilen yetiştiricilere 50 bin liraya kadar hibe mantar kredi desteği verilmektedir. Yine mantar yetiştiriciliği alanında geniş yatırımlar yapmak isteyenlere de faizsiz 100 bin liraya kadar KOSKEB kredisi verilmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği

Mantar Yetiştiriciliği kredisi veren diğer bir kurum ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Bakanlığın kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi için hazırlanan program çerçevesinde mantar yetiştiricilerine hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir. Bakanlığın özellikle höbelen, gelincik, çörek, timrit, çam kabara ve istiridye mantar yetiştiricilerine hibe desteği verilmektedir.

Ziraat Bankasından Hibe Kredisi Almış Mantar Yetiştiricilerine 3 Kat Kredi Desteği

Devlet desteği dışında mantar yetiştiricilerine kredi desteği veren diğer bir kurum ise Ziraat Bankası‘dır. Özellikle diğer bankalara nazaran daha düşük faiz ile kredi veren Ziraat Bankası, 16.02.2016 tarih ve 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile devletten hibe desteği almış olan mantar yetiştiricilerine 3 katı kadar kredi desteği vermektedir. Üstelik kredi vadesi süresi de 5 yıla kadar çıkarılabilmektedir. Ziraat Bankasının Tarımsal Krediler departmanından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*