Kredi FX

Geleceğin 10 Mesleği

Geleceğin 10 Mesleği

Günümüz teknolojisiyle beraber artık bir çok iş miadını dolduracak. İş tekniklerinin insan elinden dijital ortama kaymasıyla beraber birçok meslek dalıda tarih olacak. İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada en çok para kazandıracak geleceğin 10 mesleği açıklandı.

Geleceğin Meslekleri Dijital Meslekler Olacak

Günümüzde birçok üniversiteli gençler, bölümlerini bitirmelerine rağmen iş bulamamaktadır. Her yıl binlerce alım yapılmasına rağmen öğretmenlik, mühendislik, mimarlık, Fen Edebiyat fakültelerinden mezun olan binlerce genç atama beklemekte veya iş bulsa bile çok cüzü ücretlerle çalışmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber toplumsal bir dönüşüm içine girdiğimiz dönemde artık geleceğin meslekleri de dijital kesimleri ilgilendiren bilim teknik meslekleri olacak.

İnsan İş Gücü Ortadan Kalkıyor

Geleceğin en fazla para kazandıracak ve en popüler mesleklerinden biri Robot Koordinatörlüğü olacak. Özellikle sanayi kesimlerinde robot teknolojinin girmeye başlamasıyla beraber insan gücünün gereksinimleri yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Öyle ki Fransa, İngiltere gibi bir çok ülkede restoranlarda, cafelerde bile robot garsonlar kullanılmaya başlanmıştır. Yapay Zekanın hızla geliştiği dünyada çok değil 2018 yılında insan iş gücü istihdam sayısının yüzde 50 azalacağı ve onun yerine yapay zeka ile üretilen robot teknolojisinin devreye gireceği belirtiliyor.

Endüstriyel Veri Bilimciliği En Çok Aranan Meslek Olacak

Yeni fikirler yürütmek ve hayata geçirmek, gerekli olan sistem ve araçların nasıl çalışacağı, nasıl kullanılacağını, modelleme tekniğinin ön plana çıkacağını Endüstriyel sektöründe hayata geçirecek olan  Endüstriyel Veri Bilimciliği de geleceğin en fazla para kazandıracak 10 meslek dalından biridir. Nesnelerin interneti olarak da adlandırılan ve nesnelerin birbirleriyle ve çevreleriyle iletişimini sağlayarak günlük hayata entegre edilmesi olarak tanımlanan IT/ IoT Çözüm Mimarlığı da geleceğin 10 mesleği arasında gösterilmektedir.

Dijtial Mühendislik Ön Plana Çıkacak

İnsan, malzeme ve makineden oluşan bütünleşik sistemlerin tasarım, kuruluş ve geliştirilmesiyle ilgilen Endüstri Bilgisayar Mühendisliği de geleceğin 10 mesleği arasında gösterilmektedir. Maliyetlerin düşürülmesine, değişen iş gereksinimlerine hızlı cevap verebilmeye ve karmaşıklığın azaltılmasına yönelik bir takım çözüm yolları geliştiren Bulut Hesaplama Uzmanlığı, Veri Güvenliği Uzmanlığı, bilgisayar üzerinde tasarlanmış ve ya 3 boyutlu olarak taranmış modelleri,  bir çok farklı malzeme kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıp yada fikstüre ihtiyaç duymadan üreten bir cihaz geliştirici 3D Yazıcı Mühendisliği ve Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı gelecekte en çok aranacak, en çok para kazandıracak 10 meslek dalı olarak gösterilmektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Silikozis Aylığı Nedir? başlıklı finans makalemizde Silikozis Aylığı Nedir?, Slikozis maaşı ne kadar? ve Slikozis maaşının şartları nelerdir? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ