Money Gram Nedir?

Uluslararası para gönderme, hem zaman açısından hem de alınan komisyonlar nedeniyle her zaman sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle kıtalar arası para transferlerinde farklı yüksek komisyonlar talep edilmesi ve para transferlerinin alıcısına ulaşması günlerce sürmektedir. Money Gram, uluslararası para gönderme kurumları arasında en çok tercih edilen yerlerden biridir. Bunun nedeni ise para transferlerinin çok kısa sürede gerçekleşmesi ve alınan komisyonların diğer kurumlara göre daha düşük olmasıdır.

Money Gram’da Sadece Kişiler Arası Para Transferleri Yapılabilir

Money Gram’ın en önemli özelliği para transferlerinin sadece gerçek kişiler arasında yapılmasıdır. Yani tüzel kişilik adını verdiğimiz şirket, kurumlar arası para transferleri yapılamamaktadır. Kısacası Money Gram, sadece kişiden kişiye para gönderimine olanak tanıyor. Money Grup, müşterilerine sadece yurt dışı para transferleri değil yurt içi para transfer hizmetleri de yapmaktadır. Money Gram ile yaptığınız gönderimi alan taraf herhangi bir ücret ödememektedir. Money Gram’ın 2016 yılı raporlarında anlaşmalı olduğu kurum sayısı da açıklandı. Buna göre kurumun, 200 ülke ve 3445 banka ile anlaşması bulunmaktadır.

Money Gram ile para nasıl gönderilir?

Gelelim Money Gram ile para nasıl gönderilir? Sorusunun cevabına.

  • Para transferi yapacak kişiler, bulundukları yerlerde varsa Money Gram şubelerine başvurur. Eğer yoksa anlaşmalı olduğu bankalardan birine başvuru yapabilir. İkinci aşama ise para transfer formunu doldurmak olacaktır.
  • Gönderilmek istenilen tutar yatırıldıktan sonra para transfer işlemi tamamlanacaktır. Almanya, Avusturya, Rusya, Yunanistan, Bulgaristan gibi Türkiye’ye yakın olan ülkelere yapılan para transferleri 20 dakika içinde alıcısına ulaşmaktadır.

Money Gram ile Gönderilen Paralar Nasıl Alınır?

Money Gram’da para gönderilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Money Gram şubesi tarafından veya anlaşmalı banka tarafından verilecek  tarafından verilecek referans numarası mutlaka parayı çekecek kişiye bildirilmesi gerekir. Aksi taktirde o kişi parayı çekemeyecektir. Money Gram veya anlaşmalı olduğu bankalardan para çekme formu doldurulduktan sonra görevliye referans numarasının verilmesiyle para çekme işlemi tamamlanmış olacaktır. Son olarak Money Gram acenteleri ve anlaşmalı olduğu bankaları buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan KYK Burs ve Kredilerden Kimler Yararlanabilir? başlıklı finans makalemizde Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi, KYK Burs kredisini kimler alabilir? ve KYK öğrenim kredisini kimler alabilir? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*