Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Devlet tarafından özürlü vatandaşlarımıza araç satın alırken KDV ve ÖTV indirimi uygulanmakta veya özür derecesi yüzde 90 ve üstü olanlar ise ÖTV ödememektedir. Araç alırken özürlü engelli indirimi nasıl hesaplanır? Yazımızda özürlü indirimli araçları kimlerin alabileceği, şartları ve nasıl hesaplama yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Özürlü İndirimin Şartları Nelerdir?

Engellilerin, araç alırken indirimli araç alabilmesinin şartları;

  • İndirimli araç alırken aracın motor gücü en fazla 1.4 olmalıdır. 1.4 motor üstü araçların alımında özürlü  indirimi yapılamamaktadır.
  • Özürlü indirimiyle alınan araçlar 5 yıl botunca satılamaz.
  • Özürlü araç indirimi sadece sıfır kilometreli araçlar için geçerlidir. İkinci el araçlarda özürlü araç indirimi uygulanmaz.

Özürlülerin Araç Alırken Almış Oldukları İndirim Ne Kadardır?

Özür oranı yüzde 90’nın altında olan özürlü vatandaşlarımız, araç alınırken ödenecek olan yüzde 18’lik KDV yerine %15.254 ödemektedir. Yani yaklaşık yüzde 3 oranında indirim almaktadır. Sıfır kilometreli araçlarda ÖTV oranı ise yüzde 45’tir. Özürlü vatandaşlarımız, sıfır kilometreli araçlarda ödeyeceği ÖTV oranı yüzde 26.3 olacaktır. Yaklaşık yüzde 20 oranında indirim kazanmaktadır. KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile 32 arasında değişen bir indirime tekabül ediyor. Basit bir örnek vermek gerekirse 100 bin liralık bir araç alındığında, özürlü vatandaşlarımız özürlü indirimiyle beraber 100 bin liralık aracı 70 bin liraya alacaktır.

Yüzde 90 ve Üstü Özrü Olanlar ÖTV Ödemezler

Özür oranı yüzde 90 ve üstü olan vatandaşlarımızı alacağı indirimler daha fazladır. Öncelikle özür oranı yüzde 90 ve üstü olan vatandaşlarımız H tipi ehliyet almak zorundadırlar. Yine özürlü vatandaşımız, aracı kullanabilmesi için özel donanım gerektiren bir donanım gerekiyorsa hastanelerden “Özel Donanımlı Araç Kullanabilir” raporunu da almak zorundadır. Özür oranı yüzde 90 ve üstü olan vatandaşlarımız, araç satın alırken ÖTV ödemeden sahip olabileceklerdir. Bu da KDV ile beraber yüzde 48 oranında indirim alacaklardır. 100 bin liralık araç örneğinden devam edersek özür oranı yüzde 90 ve üstü olan engelli vatandaşlarımız yaklaşık 48 bin liraya araca sahip olacaklardır.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Money Gram Nedir? başlıklı finans makalemizde Money Gram, Money Gram ile para nasıl gönderilir? ve Money Gram Nedir? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*