Muafiyetli Kasko Nedir?

Sigorta şirketleri, farklı alternatif kasko ürünleri çıkartarak daha fazla müşteri kapma yarışına girmişlerdir. Bunlardan biri de araçlarda meydana gelecek kazalar sonrası ortaya çıkacak hasarların kısmı derecesinin sigorta şirketi ve sigorta yaptıran kişi tarafından ödenen Muafiyetli kasko türüdür.

Muafiyetli Kasko Niçin Tercih Edilmektedir?

Araç sahipleri, araçlarına zorunlu trafik sigortalarının yanı sıra araçlarını daha kapsamlı kasko yaptırarak araçlarının çalınması, yangın, kaza gibi durumlara karşıda önlemlerini almak istiyorlar. Ancak kasko fiyatlarının pahalı olmasından dolayı da insanlar kasko konusunda daha düşük ve bütçelerine uygun kasko seçeneklerini aramaya itmektedir. Ülkemizde yeni gelişmeye başlayan kasko türlerinden biri de muafiyetli kaskodur.

Muafiyetli Kasko Nedir ve Hangi Şartlara Dikkat Edilmelidir?

Muafiyetli kasko türü, diğer kasko fiyatlarına göre daha caziptir. Ancak adından da anlaşıldığı gibi bu kasko türünde kasko ücreti diğer kaskolara göre daha düşük olsa da araçta meydana gelecek hasarlarda sigorta şirketleri tam hasar ödemesi yapmamaktadır. Yapılacak kasko sözleşmesine göre sigorta şirketleri belirlenen oran kadar aracın hasarını karşılamaktadır. Diğer kalanını ise araç sahibi karşılamaktadır. Ancak muafiyetli kasko yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunlardan biri araç kullanılan il veya ilçenin araç sayısıdır. Eğer ki ikamet ettiğiniz yerde araç sayısı az ve trafik çok fazla değilse bu kasko türünü tavsiye ederiz. Buna karşılık kaza oranını yüksek olduğu trafik yoğunluğun fazla olduğu yerlerde yaşayan sürücüler için bu kasko türünü tavsiye etmiyoruz. Yine ödenecek kasko primi aracın bedelinin yüzde onundan yüksekse muafiyetli kasko yaptırmak uygun olur.

Muafiyetli Kasko Türleri Nelerdir?

Muafiyet Kaskosu iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi Tenzili Muafiyet Kasko adı verilen sözleşmede belirlenen oran altında ki hasarlar kaskodan muaf tutulur. Şöyle ki sigorta şirketiyle yapılan sözleşmede, yüzde 5’lik tenzili muafiyet sözleşmesi yapıldı ve aracın kaza yapması sonrası meydana gelen hasar yüzde 5’in altındaysa sigorta şirketi herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Buna karşılık yüzde 5’in üstünde bir hasar oluşmuşsa yüzde 5’in üstünde ki oranı sigorta şirketi karşılamaktadır. Diğer bir sözleşme şekli ise tutar üzerinden yapılan Muafiyet Kaskosudur. Diyelim ki sigorta şirketiyle 5 bin liralık Muafiyet Kasko sözleşmesi yapıldı ve aracın kaza yapmasıyla 5 bin liranın altında hasar oluştu. Bu durumda sigorta şirketi ödeme yapmamaktadır. Oluşan hasarı araç sürücü karşılamaktadır. Ancak hasar 5 bin liranın üstündeyse o zaman sigorta şirketi ödeme yapacaktır.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Et Fiyatları Artacak mı? başlıklı finans makalemizde 2017 ete zam var mı?, ete zam var mı? ve Kırmızı ete zam hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*