Yetim Aylığı Nedir?

Babası vefat etmiş kişiler, babalarının emekli maaşını almaya devam edebilirler. Sosyal Sigortalar Kanununa göre ölen kişinin emekli aylığı, yetim maaşı olarak çocuklarına kalmaktadır. Ancak vefat eden babasının maaşından yetim aylığı almak için de bazı şartlara haiz olması gerekir.

Kimler Ölen Babalarının Maaşını Alamaya Devam Eder?

Ölen babanın emekli maaşını alabilmek için;

  • Ölen babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olması gerekir. Ölen babanın en az 900 günlük sigorta primi düzenli olarak yatırılmış olması gerekir. Ölen baba ister emekli olsun isterse emekli olmasın vefatı halinde maaşını yetim maaşı olarak çocukları alabilmektedir.
  • Ölen babanın emekli maaşını alabilmek için çocukların kesinlikle devlet memuru olmaması gerekir.
  • Ölen babanın çocuklarının Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı bir iş yerinde çalışmaması gerekir. Eğer ki çocuklar çalışıyor ve sigorta primleri düzenli yatırıyorsa babasını emekli maaşını alamaz.
  • Çocuklar 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Bu kural erkek çocukları için geçerlidir. Kız çocuklarının evlenmediği sürece bu maaşı almaya devam ederler. Kız çocukları ne zaman evlendi o zaman babalarından kalan maaşı alamayacaklardır. Ancak ülkemizde anlaşmalı boşanmalar yaşandığı için sırf babalarından kalan yetim maaşını alabilmek için kocalarıyla anlaşmalı olarak boşanmakta ve aynı evde yaşamaya devam etmektedir.
  • Erkek çocukların, babalarını maaşını alabilmesi için de bazı koşullar bulunmaktadır. Erkek çocukları orta öğretime devam ediyorsa 20, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar babalarını yetim maaşını almaya devam ederler.

Yetim Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yukarıda ki şartlara haiz olan kız ve erkek çocukları, durumlarını belirten bir dilekçe ile bulundukları bölgede ki Sosyal Sigortalar Kurum Müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları gerekir. Sosyal Sigortalar Kurum Müdürlükleri kendilerine yapılan başvuruları inceleyip sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezine göndereceklerdir. Şartlara haiz olan çocuklara babalarının maaşından yetim aylığı verilmeye devam edecektir. Yetim aylığı verilirken, tek çocuk % 50, iki çocuk % 40’ar ve üç ve daha fazla çocuk % 100 ü geçmemek kaydıyla eşit paylaşmaktadır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Emekli Maaşı Hilesi başlıklı finans makalemizde anlaşmalı boşanıp yetim maaşı alanlar, anlaşmalı boşanma ile emekli maaşı almak ve ölen babasının maaşını almak için anlaşmalı boşanma hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*