Emekli Maaşı Hilesi

Bu yazımızda özellikle kadınları ilgilendiren bir onu üzerinde duracağız. Bilindiği gibi evli kadınlar, ölen babalarının emekli maaşını alabilmek için resmi evliliklerini anlaşmalı olarak boşanıyorlar ve kocalarıyla aynı evde yaşamaya devam ediyorlar. Ancak günü kurtarmak için yapılan bu üç kağıtçılık da kadının kocası öldüğü zaman kocasının yasal miraslarından mahrum olmaktadır.

Ölen Anne ve Babalarının Maaşını Alabilmek İçin Anlaşmalı Boşanma Sayıları Arttı

Ülkemizde hızla yayılmaya başlayan ve kanayan bir yara hale gelen ve özellikle evli kadınların uyguladığı veya uygulamak zorunda kaldığı bir konuyu sizlerle paylaşacağız. Bilindiği gibi ölen kişilerin dul eşlerine ve çocuklarına emekli maaşı bağlanıyor ve maaşın yüzde 25’ini almaya devam ediyorlar. Ancak kadınların günü kurtarma olarak adlandıracağımız bu davranışlarında unuttukları bir yer var. Ölen anne ve babalarının maaşını alabilmek için kocalarıyla anlaşmalı boşanmaları ve aynı evde dini nikahla yaşamaya devam etmesiyle kocalarından kalacak her türlü yasal mirastan mahrum olmaktadırlar. Kocalarını ölmesiyle, kocasının kardeşleri arasında miras sorunu yaşıyorlar. Çünkü resmiyette boşandıkları için yasal mirası hak edecek yasal bir statüleri kalmıyor.

Kocasının Ölümü Sonrası Kadınlar Hiç Bir Hak Talep Edemiyorlar

Yine anlaşmalı boşanmalar sonrası eşinin vefat etmesi ve eşinin en az 900 günlük sigorta primi olması dahilinde ölen eşinin maaşını alabilmektedir. Anlaşmalı boşanmayla bu haktan da yararlanamaktadır. Ayrıca Sosyal Sigortalar Kurumu, tüm ülke genelinde geniş bir araştırma içine girmiş ve resmiyette boşanmalarına rağmen sırf ölen anne ve babalarının emekli maaşını almak için böyle bir tezgah kurmuş ve boşandığı eşi ile aynı evde yaşamaya devam eden aileleri tespit ettiklerinde şimdiye kadar almış oldukları tüm maaşları yasal faiziyle beraber geri almaktadırlar. Bu konuda Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri, büyük bir araştırma içine girmiş ve ilçelerde ki Sosyal Güvenlik Kurumlarını da bu konuda uyarmış olup gerekli araştırmaların yapılmasını istemektedir.

Bir de işin vebal kısmı var ki isterseniz oraya hiç  girmeyelim. Sırf kalan maaşı alabilmek için anlaşmalı boşanma yapıp emekli maaşı alan kişilerin, almış oldukları o haksız maaşın içinde anne rahmine düşmüş ceninin bile hakkı olduğunu unutmayınız.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Emekli Maaşları Sil Baştan Değişiyor başlıklı finans makalemizde 2017 Emeklinin Zam Sistemi Değişiyor ve Yaşlı emekliye daha yüksek zam hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*