Passolig Nedir?

Türkiye Futbol Federasyonu, 14 Nisan 2014 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan yeni yasal düzenleme ile kağıt biletler yerini Passolig Kartlarına bıraktı, maçlara artık sadece Passolig Kart ile girilmesine karar verdi. Artık taraftarı olduğunuz takımın maçına gidebilmek için bilet almak yerine İnternet üzerinden izlemek istediğiniz maçın izleme bedelini ödeyerek Passolig kartınıza yüklenmesiyle stadyumda maç izlenebilmektedir. Yine kombine biletleri de Passolig kartlarına yüklenmektedir.

Passolig Nasıl Kullanılır?

Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresine ve cep telefonuna gönderiliyor. Ayrıca kart sahipleri maç günleri stadyumlarda konumlandırılan el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıktısını alabiliyor. Kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Taraftarların Passolig Kart ile kazandıkları avantajlar yalnızca futbol müsabakaları ile sınırlı kalmıyor. Anlaşmalı şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ulaşım kartı olarak kullanılabilen Passolig Kartlarla kişiye özel kampanyalardan da yararlanılabiliyor. Ayrıca isteyen taraftarlar Passolig Kartlarını kredi kartı olarak da tercih edebiliyor. Bu kredi kartı gibi kullanımlarda mesela maça gittiğiniz zaman cebinizdeki nakit parayı karta atarak hem çeşitli risklerden ve kaybetme olanaklarından kurtulur, hem de bu kart ile bütün alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu kartın bir yararı da maç izlemeye değil, tamamen ortalığı karıştırmaya oraya gelen kötü niyetli insanlar bu kartlar üzerinden tanınır ve ayrıştırılır. Ceza yaptırımı aldığı zaman ne kadar süre maça girememe cezası aldıysa o kadar süre Passolig kart ile maçlara giremez.

Kombine Biletleri de Passolig İle Alınmaktadır

Passolig sitesinden veya buraya tıklayarak izlemek istediğiniz maçı kredi kartınızla satın alabiliyorsunuz. Satın alınan maç da adınıza kayıtlı olan Passolig kartınıza yüklenmektedir. Gitmek istediğiniz her maç için aynı işlemler uygulanmaktadır. Eğer ki takımınız tüm maçlarını izlemek için kombine bileti almak istiyorsanız bu seferde Passolig sitesinde ki Kombine bölümünden seçtiğiniz takımın tüm maçlarını izlemek için belirlenen fiyatı ödeyerek Passolig kartınıza yüklemeniz gerecektir. Yükleme sonucunda artık o maça kartınızla giriş yapabilir ve maçınızı izleyebilirsiniz.

Passolig Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Öncelik olarak Passolig internet sitesi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra aşşağı tarafta bulunan hemen al kısmına giriyoruz. Karşınıza bilgilerinizin isteneceği bir form çıkacaktır. Bu forma bilgilerinizi düzgün ve eksiksiz şekilde girin. Sonrasında cep telefonunuza bir  onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodunu girdiğiniz zaman karşınıza Passolig kart seçenekleri çıkacaktır. Bu kart tipi seçiminden sonra bir fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafı yükleyip, ödemeyi yapabilirsiniz. Ödemenizi kredi kartı, nakit ya da promosyonlarla yapabilirsiniz. Passolig kartınız artık kargo yani kurye ile belirttiğiniz adrese kadar gelecektir. Eğer pasaport ile başvuru yapıyorsanız bu kartları stat gişelerinde ki yetkililerden alabilirler.
  • Passolig kartı sadece maç izlemek için değil kredi kartı gibi de kullanılabilir. Passolig kartımızda ki limit kadar da alışveriş yapılmaktadır. Ancak Passolig kredi kartı sahip olabilmek için bankaların uyguladığı kredi notu politikası burada da geçerli olacaktır. Kredi notu sorgulaması olumsuz olanlara Passolig kredi kartı çıkartılmayabilir. Passolig kredi kartı başvurusu için de Akbank, Vakıfbank, PTT şubeleri aracılığıyla veya passo.com.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz. Passolig bakiye sorgulaması için de  0850 724 33 24 numarasından müşteri temsilcisinden öğrenilebilmektedir. Şu an için Passolig bakiye sorgulaması İnternet üzerinden sorgulama yapılamamaktadır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur? başlıklı finans makalemizde Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ? ve Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*