Emeklilere PTT’den İhtiyaç Kredisi

PTT İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Temelleri Osmanlı dönemine dayanan ve 1843 yılında Postane-i Amire adıyla kurulan ve PTT, hizmet ağını geliştirerek bir çok alanda müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Posta ve telgraf hizmetleri olarak kurulan ancak günümüzde kargodan fatura tahsilatlarına, emekli maaşından sigorta işlemlerine kadar geniş Bir hizmet vermekte olan PTT, kendi kurumlarından emekli maaşı alan emeklilere de ihtiyaç kredisi vermektedir.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu

PTT’nin öncelikle bir banka olmadığını sadece kendi kurumlarından emekli maaşı alan emeklilere özel anlaşmalı olmuş olduğu bankalar aracılığıyla kredi hizmetini verdiğini hatırlatalım. PTT ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen emekliler, kredi başvuru formlarını PTT şubelerinden doldurarak teslim etmeleri gerekmektedir. Teslim edilen kredi başvuruları, anlaşmalı olan bankalarla interaftik sistem sayesinde bankalara ulaştırılmaktadır. Bankaların yapacakları kredi tahkikat sorgulamaları sonucu kredi onayına izin vermektedir. Kredi tahkikatı yapılırken, kredi kullanmak isteyen emeklilerin maaşları, kullanılacak kredi tutarı ve geri ödeme miktarı, kredi notu gibi değerler sorgulanmaktadır. Onaylanan krediler, banka şubelerine gitmeden PTT şubelerinde imzalanacak kredi sözleşmeleri ve imzaları sonrası emeklilere teslim edilmektedir.

PTT İhtiyaç Kredi Vadesi ve Kredi Limitleri

Hemen belirtelim ki PTT ihtiyaç kredileri sadece emekli müşterilere yapılan özel bir hizmettir. Verilen kredi hizmetinin vade süresi en az 3 ay ve fazla 48 ay olarak belirlenmiştir. Yine kredi tutarı ise asgari 1.000 TL ile 40.000 TL arasındadır. Kredi kullanacak kişinin yaş sınırı olarak 80 olarak belirlenmiştir. PTT’nin emeklilere özel kredilerinde önemli bir dipnotu sizlerle paylaşalım. Kredi sözleşmelerinde, kredi vadesinin toplamı ile kredi kullanacak emeklinin yaş toplamı 83’ü geçmemesi gerekir. 79 yaşında krediye başvuran bir emekli en fazla 2 yıl vadeli kredi kullanabilir.

PTT İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı

Emeklilere özel PTT kredilerinde uygulanan faiz oranı aylık %1.75 ki tüketici kredi faizleri incelendiğinde bu oran yüksek bir oran olarak görülmektedir. Ayrıca kullanılacak kredi tutarının %0.05 oranında kredi kullandırma kesintisi yapılmaktadır. Diyelim ki 40.000 TL’lik kullanılan ihtiyaç kredisinde 200 TL kredi tahsis masrafı kesilecektir. Son olarak emeklilere özel PTT kredilerinde hayat sigortası yapılmaktadır. Sigorta primleri, kredi kullanacak kişinin yaşı ve kredi tutarına göre değişmektedir. Kredi kullanacak kişinin yaşı ne kadar büyükse ve kullanılan kredi tutarı ne kadar yüksekse hayat sigortası primi de yüksek olacağını unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*