Ramazan Davulcusu Ne Kadar Kazanır?

12 ayın sultanı olan Ramazan Ayına girdiğimiz şu günlerde, kültürümüzün bir parçası olan Ramazan davulcuları da iş başı yaptılar. Davullarıyla, insanları sahura kaldırmaya başladılar. Ramazan ayında çok merak edilen bir konuyu sizler için araştırdık. Ramazan davulcuları ne kadar kazanır? Belediyelerden ücret alırlar mı?

Ramazan Davulcuları Belediyelere Para Verir mi?

Öncelikle Ramazan davulculuğu artık günümüzde bir ticaret mesleği haline getirilmiştir. Büyüklerimiz bilir ki eskiden mahallenin en fakiri veya davullarıyla düğünlerde davul çalan, gönüllü olarak Ramazan davulculuğu yapar ve bayram sabahı kapı kapı dolaşarak bahşiş toplarlardı. Belediyeler de korsan davulcuların önüne geçmek için Ramazan davulcuları için ihale yapmaktadır. İhaleyi kazanan gruplar, belirlenen mahallelerde davulculuk yapmaya ve sahura kaldırdıkları insanlardan bahşiş almaya hak kazanırlar. Yani Ramazan davulcuları, belediyeden para almayıp üstüne para vermektedirler. İhaleyi kazanan davulcu grupları, 1 ay boyunca belediyelerin belirlediği mahallelerde davul çalma hakkını elde ediyorlar.

Ramazan Davulcuları Ne Kadar Kazanırlar?

Gelelim Ramazan davulcuları ne kadar kazanır? Sorusuna. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ramazan davulculuğu tamamen bahşiş sistemine dayalı bir ticarettir. Yani şu kadar diye net bir rakam söyleyemeyiz. İhaleyi kazandıkları bölge ne kadar çok genişse o kadar çok bahşiş alırlar. Ramazan davulcuları, Ramazan Ayı boyunca genellikle 2 defa kapıları çalar bahşiş toplarlar. Ramazan ayının ortasında ve bayram sabahında. Gerçi, internetten okuduğumuz kadarıyla bazı davulcular şimdiden bahşiş toplamaya başlamışlar bile. Ramazan davulcuları, kapılarını çaldıkları insanların gönlünden ne kopuyorsa o paraya razı olurlar. Ancak şöyle bir kaba hesap yaparsak 20 dairelik bir apartmanın her dairesinden 1 lira alsalar 20 lira tutar. O mahallede de 500 apartman olduğunu kabul edersek 10 bin lira tutar. Bu rakam da fena bir rakam değil. Ancak bölgesi geniş olan ve ihaleyi kazanan davulcular, mecburen eleman çalıştırmak zorunda kalıyorlar. Bu elemanların topladığı bahşişleri fatura karşılığı almadığı için de cebine atmalarını da düşünürseniz zor bir matematik sorusuyla karşı karşıyayız.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan 2017 Mayıs Ayında En Çok Ne Kazandırdı? başlıklı finans makalemizde 2017 mayıs ayında altın ne kadar kazandırdı?, 2017 mayıs ayında döviz ne kadar kazandırdı? ve 2017 Mayıs Ayında En Çok Ne Kazandırdı? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*