Eğitim Yardımını Kimler Alabilir?

Hükumetin, aileleri çocuk yapmaları konusunda ki tavsiyeleri ve ailelere çocuk başı yapılan yardımları hepiniz duymuşsunuzdur. Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından her ailenin 3 çocuk yapma çıtasını 5 çocuğa çıkartmıştır. Hükumetin, 2017 ocak ayında başlattığı yardımlardan biri de fakir ailelerin çocuklarına yapılan eğitim yardımlarıdır. Eğitim yardımlarını kimler alabilir? Yazımızda hangi ailelere eğitim yardımı verileceği ve yardım miktarı hakkında bilgi vereceğiz.

Eğitim Yardımın Amacı Nedir?

Eğitim yardımları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bakanlığın, eğitim yardımlarında ki amaç çocukların kesintisiz eğitimlerine devam etmesi hem de fakirlikten dolayı çocuklarını okutmak istemeyen ailelere destek ve çocukların yurtlara verilmesini engellemektir. Eğitim yardımlarını bir maaş gibi düşünmeyin. Sadece eğitim süresi boyunca aylık olarak verilen bir yardım türüdür. Eğitim yardımlarından, yukarıda da bahsettiğimiz gibi maddi durumu zayıf olan aileler yararlanmaktadır. Yine verilen yardım miktarı, çocukların eğitim gördükleri kurumlara göre değişmektedir. Yani ilkokul, ortaokul, lise öğrenimi gören çocuklar için farklı yardım tutarları uygulanmaktadır.

Eğitim Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Okul çağında çocukları olan ve maddi durumları zayıf olan aileler,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları gerekir. Bakanlığa yapılan müracaatlar, bakanlık bünyesinde çalışan Sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog gibi görevliler tarafından incelenir. Bu incelemede esas alınan kriter ise bu görevlilerin, ailelerle yaptıkları yüz yüze görüşmelerdir. Ailelerin gerçekten fakir olduğu ve çocuklarını okutmak isteyen aileler tespit edilmekte ve rapor yazılmaktadır. Rapor sonrası ikinci aşama ise başvuru yapan ailenin Sosyal incelemesi dediğimiz geliri, üzerinde kayıtlı taşınır – taşınmaz malları gibi gelir düzeyi araştırılır. Eğitim yardımı alması gerektiği kanaatine varılan ailelere ise eğitim yardım verilmesi kararlaştırılır.

Eğitim Yardımı Ne Kadardır?

Gelelim eğitim yardım miktarına. 2017 yılı eğitim yardım miktarları en yüksek 821 lira verilmesine karar verilmiştir. Yukarıda da dediğimiz gibi bu rakam çocuğun eğitim gördüğü seviyeye göre değişmektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Ramazan Davulcusu Ne Kadar Kazanır? başlıklı finans makalemizde Ramazan Davulcusu Ne Kadar Kazanır? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*