Terör Mağduru Üreticilerin Kredi Borçları Erteleniyor

Yaşanan terör olaylarından dolayı mağdur olan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredilerin 1 yıl ertelenmesi için taslak hazırlandı. Taslak önümüzde ki günlerde meclis kurulunda görüşülüp karara bağlanacak ve Resmi Gazete’de yayımlanacak. Üreticiler 2 ay içinde kredi kullandıkları kurumlara başvuru yaparak kredilerini erteleyebilecekler.

Terör Olaylarından Dolayı Üreticiler Tarımsal Kredilerini Ödeyemediler

Güvenlik güçlerinin Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari illerinde ki terör örgütüne büyük darbe indirmesi ve terör örgütleriyle girilen çatışmalarda en çok mağdur olanlar sivil halk oldu. Çatışmalar yüzünden yıllarca oturdukları evlerini terk eden ve başka illerde ki yakınlarına sığınan siviller, terör mücadelesi döneminde ekonomik yönden de etkilendiler. Evleri zarar gören sivil halka geçen aylarda zarar tazminatları ödendi. Bu kez de terör mağduru olan üreticilere yardım eli uzatılıyor. Tarımsal ve hayvan üreticilerinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanmış oldukları tarımsal kredileri ödeyemedikleri ve mağdur oldukları, banka ve kooperatiflerin kredi borcunu ödeyemeyen üreticiler hakkında yasal takip başlatmak istemesi üzerine üreticiler, hükumet yetkililerinden yardım istediler. Hükumet yetkilisi Mehmet Şimşek’te o bölgelerde ki ziyaretinde kredi şikayetleri üzerine harekete geçildiğini ve hazırlana taslağın önümüzde ki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacağını belirtti.

Hangi İllerde ki Terör Mağduru Üreticiler Kredi Ertelemesinden Yararlanacak?

Taslağın yürürlüğe girmesiyle  beraber terör olaylarının yaşandığı Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari’de üreticilik yapan hayvancılık, tarım ve sera üreticilerinin, tarım kredileri kullandığı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları, faizsiz 1 yıl ertelenecek.

Kredi Erteleme Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Terör mağduru üreticilerin yapması gereken ise taslağın bitiminden sonra Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekleyecekler. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ki 2 ay içinde tarımsal kredi kullanmış oldukları  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine yazılı olarak başvuru yapacaklar. İki kurum da yapacakları inceleme sonrası, kredilerin 1 yıl ertelenmesi için gerekli şartları taşıyan üreticilerin tarımsal kredilerini 1 yıl, faizsiz erteleme yapacaklardır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*