2017 Mart Ayında Dolar Ne Kadar Olacak?

Mart ayının ilk çeyreğinde olduğumuz şu günlerde dolar yine yükselmeye başladı. Doların kemerini sıkan Merkez Bankası ve hükumetin çalışmalarına rağmen dolar şubat ayına göre kurda yükselişine devam ediyor. Peki 2017 mart ayında dolar ne kadar olacak?

Dolar Yine Yükselmeye Başladı

4 lira sınırlarına kadar dayanan dolar, Merkez Bankası ve hükumetin müdahaleleriyle 3.60 liralara kadar inmişti. Ancak mart ayında olduğumuz şu günlerde dolar yine yükselmeye başladı. Dolar, 8 Mart günü 3.68 kurunda işlem görürken 9 Mart gününde de doların yükselişi devam etti ve günü 3.76 liraya kapattı. En büyük endişe ise doların yine 4 lira seviyelerine çıkması.

Merkez Bankasının Hamlelerine Karşılık Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Doların yükselişi karşısında piyasaya umutlu mesajlar veren Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarına rağmen dolar yükselişine devam etti. Merkez Bankasının yüzde 9.25 ile yaptığı Borsa İstanbul fonlamasını kısmasıyla 3.74 liraları gören dolar, gün sonunda yine yükselişe geçti ve günü 3.76 lirayla kapattı. Merkez Bankasının dolara karşı yapmış olduğu diğer bir hamle de döviz depo ihalesi yapmasıdır. Dolarla beraber Euro’nun da kur değerinde artış gözlendi. Euro da günü 3.96 liradan günü kapattı.

Dolar Kurunun Artmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Doların kur değerinin artma nedenlerini incelediğimizde;

  • Amerikan Merkez Bankası’nın  (FED ) faiz artırım kararı vereceği ihtimali doların yükselmesine neden oldu. Ekonomistler, Amerikan Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar 4 kez faiz artırımına gireceğini düşünmesi de yine doların yükselmesine neden oldu.
  • Almanya ile yaşanan siyasi krizlerde doların fiyatını etkileyen faktörlerden oldu. Özellikle Alman tur acentelerinin  Türkiye tatil turları ile ilgili yapabilecekleri yaptırım düşüncesi de doların yükselmesine neden oldu.
  • Şubat ayı enflasyon oranlarının yüksek çıkması da doların yükselmesine neden oldu.
  • Merkez Bankasının, piyasa sıkılaştırma kararı alması da doların yükselmesine neden olan diğer bir faktör oldu.

2017 Mart Dolar Tahmini

Doların mart ayı içinde nasıl bir rota çizeceğini önümüzde ki hafta yapılacak olan FED kararları etkileyecek dersek yalan olmaz. FED’in faiz artırım kararı almasıyla zaten faiz artırım ihtimaliyle yükselişe geçen doların kararın kesinleşmesiyle ciddi artış yaşanacağı kesin gibi. Doların mart ayında ki kur değerinin 3.800 liradan aşağı olmayacağı tahminler arasında yer almaktadır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Terör Mağduru Üreticilerin Kredi Borçları Erteleniyor başlıklı finans makalemizde Tarımsal kredi borçları faizsiz 1 yıl ertelenecek, Terör Mağduru Üreticilerin Kredi Borçları Erteleniyor ve Terör mağduru üreticiye müjde hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*