A Tipi Yatırım Fonu Nedir?

Sitemizde yayınlamış olduğumuz Yatırım Fonu Nedir? yazımızda da belirttiğimiz gibi yatırımcılardan toplanan mevduatlar, bir fon havuzunda toplanır ve fon havuzunun yöneten protföy yöneticileri tarafından fonlar, A ve B tipi fonlarda değerlendirilir. Elde edilecek karlar ve zararlar, yatırımcıların hesaplarına aktarılır veya düşürülür. Peki A ve B tipi yatırım türleri olan fonlarda A tipi yatırım fonu nedir?

A Tipi Yatırım Fonunun Özellikleri Nelerdir?

A tipi yatırım fonu, hisse senetlerinin ağırlıklı olduğu yatırım fonudur. A tipi yatırım fonlarında, en az %25’i şirketlere ait hisse senetleri olma zorunluluğu vardır. Ülkemizde A tipi yatırım fonlarında ise sahip olunması gereken %25’lik yatırım fonlarının Türk şirketlerine ait olma zorunluluğu vardır. A tipi fonlarının en büyük özelliği risk oranının yüksek olmasıdır. Bilindiği gibi hisse senetleri en fazla risk değeri taşıyan yatırım araçlarından biridir. A tipi fonlarda ise hisse senedi ağırlıklı olduğu için risk oranı yüksek olan bir yatırım fon tipidir. Risk değeri yüksek olan yatırım araçlarında kar oranı da yüksektir. ” Borsada bir gecede zengin oldu” diye duymuş olduğunuz yatırımcıların çoğu hisse A tipi fon yatırımcılardır. ”Bir gece tüm parasını borsa kaybetti” cümlesini duyarsanız da bilin ki o yatırımcı yine hisse senetlerinin ağırlıklı olduğu A tipi Fon yatırımcısıdır. Riski sevmeyen, uzun vadede kar getirsin diyen yatırımcıların uzak durması gereken bir yatırım fon türüdür. A tipi yatırım fon çeşitlerine gelirsek;

A Tipi Fon Türleri Nelerdir?

Hisse Fon: A tipi fon türlerinin risk oranı en yüksek olan türüdür. Çünkü fonların %51’ini hisse senetleri oluşturmaktadır. Yine A tipi fon türleri arasında en fazla kar marjı yüksek olan A tipi fon türüdür.

Karma Fon: Sermaye piyasa araçlarından en az iki tanesi ve her bir piyasa aracından %20 fon bulundurma özelliği olan A tipi fon türüdür. 

Değişken Fon: Portföy içeriğine bağlı olmadan, bağımsız bir şekilde kurulup yönetilen A tipi fon türüdür. Değişken fonlarda en çok hisse senedi ve hazine bonosu bulundurulur.

Sektör Fonu: Portföylerin en az %51’i belli bir sektörde faaliyet gösteren şirketin hisse senetlerinden oluşan A tipi fon türüdür. Fonun adı belirlenirken satın alınan hisse senedinin sektörünün adı verilir ( İnşaat, turizm, petrol gibi)

 

 

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz? başlıklı finans makalemizde kredi notumu nasıl yükseltirim, kredi notunu hızlı yükseltme ve kredi notunu yükseltmenin yolları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*