Altın Bankadan mı Sarraftan mı Alınmalıdır?

2016 yılında ki çıkışını 2017 yılında da devam ettiren altın artık yatırımcıların gözdesi olmuş bir yatırım aracı olmuştur. Altın eski dönemlerde sarraflardan alınır ve yastık altlarında saklanırdı. Ancak altın günümüzde sarrafların yanında bankalarda satmaktadır. Tek fark fiziksel özelliğidir. Sarraflardan alınan altınları elimize alabileceğimiz bir fiziksel özelliği varken bankalardan alınan altınlarda ise fiziksel özelliği yoktur. Ancak fiziksel özellikleri dışında sarraflardan ve bankalardan alınan altınlar arasında hiç bir fark yoktur. Altın bankalardan mı sarraflardan mı alınmadır? Yazımızda iki farklı altın alımlarının avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Bankalardan ve Sarraflardan Alınacak Altınların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  • Fiziksel altınlarda çalınma, kaybolma riski fazladır. Ayrıca fiziksel altınlar için bir koruma yöntemi olan kiralık kasa uygulaması da masraflı bir yöntem olacaktır. Bankalardan alınan altınlarda ise çalınma, kaybolma riski yoktur.
  • Fiziksel altınlarda, çalınma ve kaybolmaya karşı bir sigorta güvencesi yoktur. Bankalardan açılacak altın hesaplarıyla alınan altınların 100 bin liraya kadar olan kısmı Mevduat Sigorta Fonu tarafından garanti altına alınmıştır.
  • Sarraflardan altın alınırken gramında 1, 2 lira düşük fiyatla fiziksel altın alınabilir. Ancak bankalardan altın alımlarında indirim imkanı yoktur.
  • Fiziksel altın alımlarında, altın alımı sırasında altının üzerinde ki işçilik de grama dahil edilirken satılırken işçilik gramdan düşürülür. Bankalardan altın alımlarında ise saf altın alınıp, işçiliği olan altın alım, satımı yapılmaz.
  • Fiziksel altınlarda çeyrek, yarım altınlarda eski ve yeni ayrımları yapılmakta ve alım, satımlarında fiyat farklılıkları oluşur. Ancak bankalardan alınan altınlarda eski ve yeni kavramı olmamaksızın tek kur fiyat üzerinden işlem görür.
  • Bankalardan alınacak altınların satımında, sarraflardan alınan ve satılan fiziksel altınlara göre daha fazla fark ödeyecektir.
  • Bankalardan altın alımlarında kredi kartlarıyla altın alımı yapılıp, hiç bir komisyon ücreti ödenmez. Ancak sarraflardan kredi kartıyla alınacak peşin ve taksitli altın alımları için banka komisyon oranı alınmaktadır.
  • Sarraflardan alınacak altınların sahte olma ihtimali vardır. Ancak bankalardan alınacak altınlarda sahte olma imkanı yoktur.
  • Bankalardan alınacak altınlarda istenilen gramda altın alma ihtimali vardır. Ancak sarraflardan alınacak fiziksel altınlarda istenilen gramda altın bulunamayabilir.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz? başlıklı finans makalemizde kredi notumu nasıl yükseltirim, kredi notunu hızlı yükseltme ve kredi notunu yükseltmenin yolları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*