Çiftçilere 100 Bin Liralık 2 Yıl Ödemesiz Ve Faizsiz Kredi

Çiftçilere 100 Bin Liralık 2 Yıl Ödemesiz Ve Faizsiz Kredi

Son yüzyılda sanayiye eğilimin artması ve kentlere göçlerin çoğalmasından dolayı tarımda ve dolayısıyla üretimde gözle görülür bir düşüş meydana geldi. Bu üretim verimsizliğini sona erdirmek ve insanları tekrar tarıma yönlendirmek amacıyla devlet birkaç önlem almaya karar verdi. Bunlardan en önemlisi çiftçilere verilecek olan 2 yıl ödemesiz 100 bin TL faizsiz kredi müjdesi.

2 Yıl Ödemesiz Faizsiz Kredi Nedir

 • Bu krediyle ulaşılmak istenilen hedef, çiftçilerimizin tamamını maddi sıkıntılardan arındırarak tarımda üretime can vermek. Daha önce verilen geri ödemesiz 30 bin liralık krediden haberiniz olduğunu varsayıyoruz. Şimdi ise bu kredinin haricinde çiftçilerimize 100 bin lira geri ödemesiz kredi verilmesi konusunda karar alındı. Bu kararla beraber çiftçilerimiz devletten gelen 30 bin lira geri ödemesiz krediyle beraber 100 bin lira geri ödemesiz krediyi de alacak ve toplam 130 bin liralık bir destek almış olacak.
 • Gıda tarım ve hayvancılık bakanı Sayın Faruk Çelik açıklamasında şunları söyledi; ‘’30 bin lira hibeyi kendi öz sermayesi olarak kabul edelim, bunun üzerine Ziraat Bankasından 90.000-100.000 TL sıfır faizli kredi verelim. İnşallah bunu yapacağız. ‘’hadi gelin köyümüze geri dönelim’’ diyoruz. Başka çaremiz yok. Bunun sebebiyse herkes köyü bırakıp gitmiş, üretim doğal olarak azalmış durumdadır. Gerekli koşullar sağlanmadan insanları tekrar üretime ve köye getirmek pekte mümkün değildir. Altyapıyı oluşturmamız lazım. İnşallah 130 bin TL ile sürü sahibi olacaklar’’ açıklamasını yaptı.

 

Bu Krediden Kimler Yararlanabilir

100 bin lira faizsiz ve geri ödemesiz kredi Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak. Keçi, koyun, manda, sığır besleyen, et ve süt üretimi yapan çiftçiler ve üreticiler ziraat bankasından çiftçi kredisi alma hakkına sahip oluyor. Bu kredi üreticinin vaziyetine ve planladığı işletme şekline uygun olarak veriliyor. Tarım ya da hayvancılığa ilk adımını atacak olanlar 30 bin TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi kullanma hakkı kazanacaklar. Hali hazırda tarım ve hayvancılıkla ilgilenen çiftçilerimiz ise 100 bin lira faizsiz kredi kullanabilecekler. Ayrıca tarım üretimiyle uğraşan meyve ya da sebze üreticileri, tahıl ya da diğer herhangi bir bitkisel ürün üreticisi 100 bin lira faizsiz kredi kullanabiliyor.

 

Bu Krediye Nasıl Başvurulur

 • Ziraat bankası an itibariyle çiftçilere ve üreticilere Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Projesi (IPARD) aracılığıyla tarım kredisi ya da taksitli tarım kredisi veriyor. Çiftçiye faizsiz 100 bin lira krediyi beklemek istemiyorsanız bu krediye de başvurabilirsiniz.
 • Tarım Bakanlığının vermiş olduğu faizsiz ve geri ödemesiz çiftçi kredisinin Ziraat Bankası aracılığıyla proje dahilinde ve yıllık sabit şekilde verilmesi öngörülüyor. An itibariyle 30 bin liralık geri ödemesiz çiftçi kredi başvurusu yapabilirsiniz. KOSGEB ve IPARD aracılığıyla kredi alabilir ve ihtiyacınız olan sermayeyi elde edebilirsiniz. 2 Yıllık geri ödemesiz daha sonrasında ise yıllık 5.000 ya da 10.000 TL ödemeli 100 Bin Lira Faizsiz Kredi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilir ve merak ettiğiniz tüm soruları iletebilirsiniz.

Hangi Bankalardan Alınabilir

Bu kredi Devlet Destekli olduğundan dolayı sadece Devlet Bankalarından alınabilmektedir.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank

Gibi devlet bankaları aracılığıyla bu krediye başvurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Eğitim Yardımını Kimler Alabilir? başlıklı finans makalemizde Eğitim yardımı alabilmenin şartları nelerdir?, Eğitim yardımı nedir? ve Eğitim Yardımını Kimler Alabilir? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

8 Comments Posted

 1. Ben çifçi degilim ama çifçi olmak istiyorum hayvancılık üzerine bu krediye nasıl baş vuracam veya bu krediyi bana verirlermi

 2. bu kredi genç çifçi hibesi kazananlar alıyormu ben kazandım geçen sene hali hazırda hayvanlarımda var ve çifçilikte yapıyorum ben kullana bilirmiyim

 3. Yine zengin alır fikirdebakar bankaya varınca ne isteyecekleri şaşşişiyor lar zengin de selamlar bankayı somuruyorlar zengin zaten zengin fakir e verin de herkez kalkinsin

 4. Slm ben genç çifciyim işleri birazdaha buyutmek istiyorm buyük baş inek almak istiyorum bu parayı almak için napmak gerekiyo

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*