Devletin Desteği İle Çiftçilerin Beli Doğruldu

Devletin Desteği İle Çiftçilerin Beli Doğruldu

Globalleşen dünyada, en çokta Türkiye’mizde Devlet desteği ile çiftçi kredisi son süratte gelişim göstermekle beraber, tüm çiftçilerimizin de yüzünü güldürmektedir. Farklı iklimler ve farklı koşullarda insanlar değişik sektörlere yönelebiliyor. Yönelmiş oldukları bu sektörler özellikle iklim şartlarına göre şekil almaktadır. Üretimin göstergesi olan tarım oldukça önemli yer almaktadır. Bundan dolayı Türkiye tüm geriye kalan diğer ülkelere baktığımızda her türlü tarım konusunda etkili olabilmektedir. Bu etkiyi daha çok arttırmak adına da çiftçilere devlet desteği ile gerçekten çiftçilerin beli doğruldu. Yapılan çalışmalar sürecinde ülkemizin bu konuya büyük önem vermesi ve çalışmaları da desteklemesi gerektiğini ülke olarak görmüştür. Bu çalışmaları ekonomi için yani dışa bağımlılığı azaltabilmek adına sürdürdüğünü görmekteyiz. Bu çalışmalardan faklı olan hibe çalışmaları ise çiftçiyi ayrı rahatlatmakta ve çok farklı boyutlara taşımaktadır. Bu sayede Hem tarımsal destek sağlanıyor hem de gereken olanaklar karşılanıyor. En önemlisi de ülkemizde süregelen işsizlikler azalıyor.

Geç çiftçilerimize bakıldığı zaman hibe uygulamaları çoğunun yüzünü güldürmekte ve işlerini büyük ölçüde ileri taşımalarını sağlamaktadır. Son zamanlarda hem KOSGEB hem de diğer büyük destekçisi olan bakanlıklar bir çok finansal desteği çiftçilere tanımaktadır. Mevcut olan çiftçilik faaliyetlerine hız vermek amacı güdülen ve sonuna kadar yarım eden KOSGEB ve Bakanlıklar farklı niteliklere sahip olan, gıda ve hayvancılıkla uğraşan bireylere çok daha fazla yardım etmek istiyor, hem Türkiye’mizin ekonomisini hem de halkın refahını sağlamak istiyor. Bu şekilde iki tarafın mutluluğu sağlanmış oluyor bu durumda tüm insanlar faydalanmaktadır. Ürünü tüketenden tutunda üretenine kadar. Bu tür üretimin piyasaya yansıttığı her şey ülkemizi üst düzeye taşımaktadır. Ciddi bir destek veriliyor ve destekler bankalar tarafından da herkes tarafından da desteklenmektedir. Bütün bunlara dayanarak, genç çiftçilerimizin çalışmalarına son derece hızlı çalışmalarını istiyor ve herkese yardımcı olmalarını istiyoruz. Bundan dolayı çiftçilerimiz destek kredisi adına başvurularını acil yapmalarını temenni ediyoruz.

Genç Çiftçi ve Hibe

Genç Çiftçilere Ayrılan Hibenin Bütçesi

  • Ortalama her çiftçimize ne kadar bir şartlı bağış yani hibe yapılacak bunu öğrenebilmek için 2017 araştırmalarımızı sonuna kadar en doğru şekilde yaptık ve sizlere bu konuyu sizlere gereken tüm bilgileri ile aktaracağız. Faaliyetlere göre hibe dağıtımı olacaktır. Verilen hibenin nereye gideceği nasıl kullanılacağı da bankalar tarafından belirlenecektir. Bütün etnik unsurları göz önünde bulundurup güzel bir zemin hazırlayabilmek için hibeden faydalanacak kişilerin alacağı paranın üst sınırı olarak belirlenen yaklaşıp bütçe 30 bin TL olacaktır. Eğer kişiler bu paranın kendilerine yeteceklerini düşünüyorlarsa, hibeye başvuru yapabilirler. Bu program sayesinde alınacak devlet hibesi 30 bin TL`dir.
  • 2017 Yılında uygulamaya koyulacak hibe uygulamasının her türlü kötü amaçlı kullanımı için devlet bazı kullanım şartları koymuştur. Kullanımları için kişiler yakından incelenmektedir. Herhangi bir başvurudan sonra kişiler yakın takibe alınmaktadır. Takipler en baştan başvuru sürecinden başlamaktadır. Başvuru sürecinde kişiler kendi adlarına kayıt yapması gerekir. Kayıt yapmış olan kişilerin tarlaları kendi üzerinde tapu olarak gözükmeleri gerekmektedir. Kişilerin kendi adına kayıtlı olan tarlayı devlete göstererek başvuru yapması gerekir. Tarlanın veya faaliyetin yapılacağı çiftliklerin kişinin bizzat kendisine ait olması gerekir.
  • Kendi adınıza kayıtlı olarak göstermiş olduğunuz tarlayı başvuru sürecinde göstermediğiniz taktirde hibeyi hiç bir şekilde alamazsınız. Bu süreçte elbette kurallara bağlı kalmanız gerekecektir. Bu bağlılık sürecinde herhangi bir şeyin ters gitmemesi gidişatlarda herhangi bir problemin çıkmaması gerekir. Aldığınız hibenin bile kullanım yerini ve kullanım amacını sonradan değiştirmemeniz gerekecektir. Sizleri bundan dolayı sıkı denetim altına alacaklardır. Denetim sırasında bir çok yoklama ile karşı karşıya kalmanız gayet normal olacaktır. Çünkü devletimiz için 30 bin TL`nin vatandaşımız tarafından da değerlendirilmesi bir o kadar önemlidir.

Genç Çiftçi Hibe Kredisi Alınacak Sektörler

Çiftçilerimizin özellikle genç olmaları nitelendirilmiştir. Çiftçilerimizin genç olmaları her sektörde kendilerini göstermeleri anlamına gelir ve geleceğe dair daha çok iş yapabilme imkanı vardır. Verilecek hibeler ile beraber hayvancılık ve tarım genel olarak  desteklenmiştir. Maddeler halinde sıralayacak olursak sektörler;

  • Büyükbaş hayvancılık
  • Küçükbaş hayvancılık
  • Kümes hayvancılığı
  • Her türlü tarımsal alanda bir sürü seçenek vardır.

Bütün bunları devlete projeler halinde güzel bir şekilde gösterilmesi gerekmektedir. Buna göre her türlü devletimizden almamız mümkündür. Bu konuda bir çok alanda başarı sahibi olmanız mümkündür. Bölge istihdamı da oldukça önemlidir. Hangi sektörde olursanız olun bölge olarak yani mevkiinizin iyi olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bakanlıklarda bu konunun üstüne düşmüş, bir çok faaliyete destek vermiştir. Genç çiftçilerin hibe başvuruları ise doğrudan İnternet üzerinden yapılabilmektedir. Bu alanda faydalanmak sizler için bir hayli zor veya kolay olabilir. Eğer hayvancılık girişiminde bulunmak istiyorsanız. 50 büyükbaş, 40 küçükbaş, ya da 10 adet ineğe bakabileceğinizin bir yerin olabilmesi de sizlerin alacağı hibede oldukça önemlidir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı finans makalemizde KOSKEB Mantar yetiştiriciliği kredisi, Mantar yetiştiriciliği hibe kredisi ve Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*