Emekli Maaşları Sil Baştan Değişiyor

Hükumetin, 11.6 milyon emeklilerin emekli maaşlarını düzenlemek ve daha fazla emekli maaşı almaları için yeni çalışmalar yapmaktadır. Yeni emekli maaş sisteminde yaş ve çalışma yılı kriter alınacak ve bu kriterlere uygun emeklilere daha fazla maaş verilecek. Yeni emekli maaş sisteminde ihtiyaç sahibi  ve yaşlı emekliler yüzde 100 zam da alabilecek.

Yeni Emekli Maaşında Yaşlı ve Bakıma Muhtaç Emekliler Daha Fazla Zam Alacak

Emekli maaşına promosyon, 30 yıldan fazla çalışmış anacak 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış emekliler için intibak yasası, memurlar gibi Bağ kur ve SSK emeklilerine enflasyon zammı derken emekli maaşında yeni bir döneme giriliyor. Hükumetin üzerinde çalıştığı emekli maaş sistemi devreye girerse emekli maaşlarında devrim gibi kararlar alınacak. Yeni emekli maaş sisteminde öne çıkan gelişmeler ise;

  • Emeklilere verilen enflasyon zammı emeklinin yaşına ve geçim durumuna göre artacak. Yaşlı ve bakıma muhtaç emeklilere verilecek enflasyon zammı diğer emeklilere göre daha fazla olacak.
  • Emekli maaşını etkileyecek en önemli kriterler yaş ve emeklinin bakıma muhtaç olup olmadığı olacak. Yeni emekli maaş sisteminde, 80 yaş ve üstü olan, bakıma muhtaç emeklilere yüzde 100 zam bile verilebilecek. Ülkemizde yaklaşık 740 bin, 80 ve üstü emekli bulunmaktadır. Eğer ki yasa yayımlanırsa en fazla emekli maaşı alacak kesim 80 ve üstü yaşta olan emekliler olacak.
  • Emekli maaş zamları yapılırken yaş kriterlerine göre zam yapılacak. En fazla 80 yaş ve üstü alırken 70-79 yaş aralıklarında ki emekliler en fazla zam alacak ikinci emekli kesimi olurken 50-69 yaş aralıklarında ki emekliler ise daha az zam alacak.
  • En yüksek maaşı alan ancak vefat eden emeklilerin varislerine ise yüksek ücretli maaşı kalmayacak. Varislerin alacağı emekli maaşı eski sistemde hesaplanan asıl maaş ile sınırlı olacak. Emekli maaşı kalacak varisin de yaşı, geçim durumu göz önünde tutulacak ve gerekirse asıl maaş hesaplamasının üstünde maaş alabilecektir.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Memur Yarım Gün Çalışacak başlıklı finans makalemizde Memur Yarım Gün Çalışacak, Memur Yıllık İzinlerine Hafta Sonu Tatilleri Eklenmeyecek ve Memura yarım gün çalışma babalık izni hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*