Memur Yarım Gün Çalışacak

Hükumetin üzerinde çalıştığı, baba olan memurlara yarım gün çalışma ile ilgili yönetmelikte sona gelindi. Yönetmelik çıktıktan sonra babalık izni bittikten sonra çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan süreyle sınırlı olmak üzere babalar da yarım zamanlı çalışabilecek.

Memur Babalar Yarım Gün Çalışacak

Bilindiği gibi İş Kanunda işçilere tanınan babalık izninde, çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan süreyle sınırlı olmak üzere babalar da yarım gün çalışma hakları vardı. İşçilerin sahip olduğu bu hak devlet memurları için de geçerli olacak. Devlet memurlarına verilecek bu hak ile gelirleri yüksek olan eş çalışmaya devam edecek ve eşlerden biri izin kullanamazsa diğeri bu haktan faydalanmış olacak.

Analık İzni veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışmalar Yönetmeliği, meclisten geçtikten sonra Haziran ayından itibaren Resmi Gazete’de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek. Böylece memur anneler de özel sektörde olduğu gibi doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar kısmi çalışmadan yararlanacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle beraber doğum yapan memur anneler ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4, 3 ve daha fazla çocukta 6 ay süreyle süt izni verilmeksizin günlük çalışma süresinin yarısı kadar kullanılan iznin bitiminden itibaren çocuk okula başlayıncaya kadar olan dönemle sınırlı tutulacak.

Memur Yıllık İzinlerine Hafta Sonu Tatilleri Eklenmeyecek

Memurlar ile ilgili diğer bir haber ise yıllık izinlerine hafta tatillerinin dahil edilmemesiyle ilgili çalışmadır. Bilindiği gibi devlet memurlarının kullandıkları yıllık izinlerine hafta sonu, resmi tatil ve bayram izinleri de dahil edilmektedir. Hazırlanan yeni taslak kabul edilirse devlet memurları da tıpkı işçiler gibi kullanacakları yıllık izinlerine haftalık tatilleri dahil edilmeyecek. Yıllık izin sürelerine sadece hafta içi çalışma günleri dahil edilip hafta sonları dahil edilmeyecektir. Böylece memurlar daha fazla izin kullanma hakkına sahip olacaklardır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Babalık İzni Kaç Gündür? başlıklı finans makalemizde Babalık İzni Kaç Gündür?, Devlet memurlarında Babalık İzni Kaç Gündür? ve İşçilerde Babalık İzni Kaç Gündür? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*