Esnafa Faizsiz Kredi Kampanyası ( 50.000 ₺ )

Esnafa 50.000 ₺ Faizsiz Kredi

Faizsiz kredi her esnafın hayallerini süslüyor .Esnafların tekrar hayata ve ticarete daha rahat geri dönmelerini sağlamak amacıyla verilen devlet destekli kredi verilmeye devam etmektedir. Günümüzde esnafların kazançları eskiye nazaran daha azdır. Artık herkes büyük AVM’lerden ve süpermarketlerden ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Esnafların işlerini geliştirerek tekrar iyi kazançlar sağlayabilmelerini hedefleyen bu devlet destekli kredi esnaflara verilmeye devam etmektedir. Bu devlet destekli esnafa verilecek olan kredi maksimum olarak 50.000 TL’dir. Bu faizsiz Kobi kredisi desteği önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.  Bu desteğe ihtiyacı olan kişilerin bu krediye başvurarak çıkan onay sonucunu beklemesi gerekmektedir. Kişiden kişiye verilecek olan destek değişebilmektedir.

Esnaf Nefes Kredisi Faiz Oranları

 • Esnafa verilen Nefes Kredisi en ucuz kredi olarak bilinmektedir. Bu kredi Ziraat bankası, TOBB, KGF, Denizbank ortaklığıyla verilmektedir. Nefes Kredisinin faiz oranları ise yıllık olarak %9,80 oranlarında yani aylık olarak %0,83 faiz oranıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu esnaf kredisinin maksimum 12 aylık bir vade seçeneği bulunmaktadır. Bu kredinin maksimum olarak verileceği miktar ise 50.000 TL’dir. Bu kredi 22.12.2016 tarihinde başlatılmıştır. Bu kredi için yüksek miktarlarda bir bütçe ayırılmıştır. Ayrılan bu bütçeyle birlikte yaklaşık 80.000 Kobi bu krediden yararlanacaktır. Esnaf ve Kobilere rahatlıkla sağlanan bu kredi yüz güldürmekte ve her işte yardımcı olacaktır.

Nefes Kredisinden Yararlanamayanlar

Bu krediden yararlanamayanlardan bahsedelim:

 • Kooperatifler bu krediden faydalanamazlar.
 • Emlakçılar ve Döviz Büfeleri de bu krediden faydalanamazlar.
 • Faktöring şirketleri de bu krediden yararlanamazlar.
 • Eczaneler,
 • Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler bu krediden faydalanamazlar.

 

Esnaf kredisinde yeni dönem

Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler

Bu kredi artık kullanılmaya başlandı. Bu krediden faydalanacak kişilerin TOBB bağlı oda üyesi, TOBB’a bağlı ticaret odası üyesi olanların, Deniz Ticaret Odasına bağlı üyelerin ve Ticaret Borsası üyelerinin başvurabilecekleri net olarak belirtilmiştir. Gerekli belgeler ile birlikte yıllık %9,90 faiz oranı ve aylık 0,83 faiz oranlarıyla 1 yıl vadeli kredi kullanabileceklerdir. Bu belgeleri TOBB oda ve borsalarından temin edebileceklerdir. Esnaf odası üyeleri kesinlikle nefes kredisinden faydalanamayacaklar.

KOSGEB

 • KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara yardımcı olan ve iş kurmalarında en büyük imkanları sağlayan bir kuruluştur. Bu kuruluşla birlikte çok kişi kendi işini kurarak geçimini sağlamış hatta çok üst düzey gelirlere sahip olabilmiştir. Bu kuruluşun amacı da verdiği faizsiz kredilerle birlikte insanların işsizliğini azaltmaktır. Devlet destekleriyle birlikte çalışan bu kuruluş 1990 yılından bu zamana kadar hizmetlerini sürdürmektedir. KOSGEB’in sağladığı kredilere hibe kredisi adı verilmektedir.
 • KOSGEB’e başvuru yaparak onay alan Kobiler 50.000 TL faizsiz kredilerini aldılar. KOSGEB’in sisteminde yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle KOSGEB beyannamesi güncelleme işlemini yapamayan bunun sonucunda da evraklarını teslim edemeyen Kobilere de faizsiz kredi imkanları verilmiştir. Sistemin hatası yüzünden faizsiz kredi imkanı alamayan bir Kobi bulunmamaktadır. Bu yılda ocak ayında başlanan başvurular sonucu yaklaşık 25 bin civarında Kobi 50.000 TL faizsiz kredi imkanından faydalanabilecektir. Faizsiz kredi imkanlarının sağlanacağı yaklaşık 25 bin kobi ile birlikte işsizliklerin bir nevi azalması hedeflenmektedir. Bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin KOSGEB’in kendi internet sitesinden başvuruları takip etmesi gerekmektedir. Başvuru tarihleri içerisinde eksiksiz şekilde başvuruların yapılması gerekmektedir. Başvuruların sonucunda onay alan kişiler hem internet sitesi üzerinden hem de SMS aracılığıyla paylaşılacaktır.

KOSGEB Geri Ödemesi

 • İlk 12 ay geri ödemesiz verilmektedir.
 • Kalan zaman ise 3’er ay eşit taksitlerle bölünme sonucunda ödenmektedir.
 • Toplam olarak 36 y vade ile 3 ayda bir 2 yılda geri ödeme yoluyla verilmektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*