İcralık Olan Kişilere Anında Kredi Veren Bankalar

İcralık Olan Kişilere Anında Kredi Veren Bankalar

İcralık Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi alamayacak kişiler dendiğinde ilk olarak aklımıza gelen kişiler bankalar tarafından kırmızı kalem çekilen ve ödemelerini düzensiz yaptığı ya da yapamadığı için kredi notu düşük olan insanlardır. Bu kişilere bankalar kredi fırsatı tanımazlar, bunun sebebiyse bankaların kendilerini garantiye almalarıdır. Hiçbir banka geri ödenemeyecek bir borcu müşterilerine vermezler. Bu yüzden kredi notları çok önemlidir. Kredi kullanmak isteyen kişinin finansal işlemleri araştırılır ve çıkan sonuçlara göre kredi verilip verilmeyeceğine karar verilir. Bankaların müşterileri nerede gördükleri ve gelir belgeleri, aylık olarak ne kadar bir geliri ve net ödemesi var? Bunlar bankaların ilk araştırdığı durumlardır. Diğer konumlardan farklı olarak kara listede bulunan kişiler bankalar tarafından daha farklı kişilerin içinde bulunduğu gruptur. Bu kişilere bankalar kredi verirken tamamen imkanların hepsini minimum hale çekmektedir. Ayrıca bu kişilerin kredi almaları için çeşitli şartlar vardır. Bankanın bu kişilerden kredi vermek için istediği durumlardan biri ipotek ettirecek bir gayrimenkulünün olmasıdır. Başka bir talebi ise kefil durumudur.

Kredi Notu Sistemi

  • Kredi notu sistemi her banka tarafından kullanılan bir sistemdir. Ayrıca bu sistem tamamıyla ortak bir sistemdir. Herhangi bir banka sizin T.C kimlik numaranızla birlikte bütün finansal işlemlerinizi görebilmektedir. Herhangi bir finansal sıkıntınızı tüm bankalar görebilmektedir. Bankalara başvurduğunuzda kara listede bulunmanız başvurularınızın kabul görmesini tamamen engellemektedir.
İcralık Olan Kişilere Anında Kredi Veren Bankalar Listesi

İcralık Borcu Olanlar Ne Yapmalıdır

  • İcralık borcu olan kişilerin izleyeceği yolu sizlere açıklayalım. Bankalardan almış olduğunuz krediyi ya da bir kredi borcunuz dolayısıyla bankayla aranızda sıkıntılar yaşanması mümkün olacaktır. Herkes için bu durumlar olabilmektedir. Gene olarak bir aylık bir gecikme sıkıntı yaşatmaz. Ancak daha çok ödemelerin gecikmesi ve yapılmaması sıkıntılara yol açmaktadır. Borçlar uzun süre ödenmediğinde icra yollarına başvururlar. Genel olarak 3 ay gecikmelerde bu yola başvurulmaktadır. Bu 3 ay boyunca borcunuzu ödememiş ve hiçbir ödeme yapmamış iseniz kara listede artık sizin de isminiz yer alacaktır. Bu kara listeye girmeniz sonucunda borcunuzu ödediğinizde bile bir süre bankalardan kredi alamayacaksınız.
  • Dosyanızın icra yoluna girmesiyle birlikte bankaya giderek banka yetkilileriyle görüşmeniz gerekmektedir. Yapılandırma işlemi yaptırarak bu borcu ödeyeceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Yapılandırma işlemiyle borcunuzu öderseniz ve bankayla bu zamandan sonraki finans bağınızı iyi kurabilirseniz kredi imkanlarından yararlanmaya başlarsınız. 2017 yılında yani bu yıl sicil affıyla birlikte gelen yeniliklerden de faydalanabilir ve borcunuzu ödediğinizde sicilinizde bir kötü durum kalmamasını sağlayabilirsiniz. Eğer ki imkânınız var ise borcunuzu ödeyip sicilinizi tertemiz yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlem için bankadan yapılandırma talebinde bulunursanız ödemeleriniz daha da kolaylaşacaktır.

İcralık Olanlar Nasıl Kredi Alır

  • İcralık olan bir kişinin kredi alma durumu tamamen sıkıntılıdır. Bankalar kara listede bulunan kişilere kredi imkanlarını sunmamaktadır. Kara listede bulunan kişilerin başvurularını net olarak reddetmektedir. Kara listede bulunan kişilerin kredi alma konusu ancak sicil affından yararlanan kişiler için olur. Sicil affından yararlanmak içinse borçlarınızın tamamını ödemeniz gerekmektedir.
  • Borcunuzun tamamını ödediğinizde 2017 yılında gerçekleşen sicil affından faydalanabilir ve sicilinizi tertemiz hale getirebilirsiniz. Bu durumda bankalar sizlere kredi verebilmektedir. Bu sicil affı tamamen yasal bir durum olarak açıklanmıştır. Resmî Gazete bildirisiyle vatandaşlar bilgilendirilmiştir. Bu sicil affını kullanmak isteyen kişiler eğer ki borçlarını ödeyecek geliri sağlayamıyorsa, borcu olan bankayla irtibat halinde olup yapılandırma istemesi gerekmektedir. Yapılandırma işlemiyle birlikte ödemede sağlanan kolaylıklardan faydalanan ve borcunun tamamını ödeyen kişilerin gelen sicil affı sayesinde sicilleri temizlenecektir. Aynı zamanda bankalar tarafından kara listeden isimleri silinecektir.

 

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*