Kredi FX

İkinci El Araçlarda 10 Bin Kilometre Şartı Geliyor

İkinci El Araçlarda 10 Bin Kilometre Şartı Geliyor

İkinci el araçlarda, arızası belirtilmeyen ve satışı sonrası arızalan araç sahipleri, araç satışı yapanlardan tazminat alma hakkı doğuyor. Artık ikinci el araç satıcıları, ikinci el araçlarının bakımlarının yapıldığı söylüyorsa araca 10 bin kilometre garantisi vermek zorunda kalacak. Araç, 10 bin kilometreden önce arızalanırsa satıcı tazminat ödemek zorunda kalabilecek.

İkinci El Araçlarını Satanlar 10 Bin Kilometre Garantisi Verecek

İkinci el araçlarda, arızasız olarak satılan araçlara 10 bin kilometre garantisi verilecek. Yeni uygulama İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağında kabul edilecek. Taslağın, ülkemizde nisan 15’de yapılacak olan başkanlık referandum seçiminden sonra yürürlüğe girecek. Bu uygulama sayesinde artık herkes ikinci el araç satamayacak ve galeri açamayacak. Yine bu uygulamayla beraber ikinci el araçlara olan güven artacak ve ikinci el araç piyasasında gözle görülür bir canlılık yaşanacak.

10 Bin Kilometre Garantisi Verip de Aracın Bozulması Durumunda Satıcı Tazminat Ödeyecek

Taslağın yürürlüğe girmesinden sonra ikinci el aracını satacak olan satıcılar, araçlarında bir arıza varsa onu söyleyecek. Arıza olduğu halde aracı satın alan kişilerin, araçta meydana gelebilecek arızalardan dolayı satıcıyı sorumlu tutamayacak. Ancak ikinci el aracı satarken aracın arızasının olmadığını, aracın bakımlarının yapıldığını söyleyen satıcılar, araçlarına 10 bin kilometre garantisi verecekler. Bu garantiden sonra aracı alan ve kaza dışında 10 bin kilometreye varmadan aracı arızalanan alıcılar, satıcılardan tazminat alma hakkı doğacaktır.

Herkes Araç Galerisi Açamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu uygulama sayesinde ikinci el araçlara olan güvenin ve talebin artacağını, aracını arızasız olarak satanların arıza oluşması haline sorumlu olacağını, bu yaptırımlar sayesinde artık herkesin araç satamayacağını, galeri açamayacağını belirtti. 10 bin kilometrenin şu an da tasarlanan kilometre olduğunu, net bir rakamın belirlenmediği ancak ortak görüşlerin 10 bin kilometre olduğu ve kanun taslağına da büyük ihtimalle 10 bin kilometre olarak ekleneceğini bildirdi.

Gümrükte El Konulan İkinci El Araçlara Yüzde 15 ÖTV Uygulaması

Bakan Tüfenkci, gümrük kapılarında, Türkiye’ye sıfır kilometreli araç olarak sokulmaya çalışılan ikinci el araçlara el konulduğunu ve yediemin olarak araç sahiplerine teslim edildiğini açıkladı. Açılan dava sonrası davanın bakanlık tarafından kazanılması durumunda yediemin araçlara el konulacağını belirtti. Son olarak gümrüklerde el konulan ve yediemin olarak teslim edilen ikinci el araçlara ödenecek yüzde 15 ÖTV ile sahiplerine teslim edileceği belirtildi.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz? başlıklı finans makalemizde kredi notumu nasıl yükseltirim, kredi notunu hızlı yükseltme ve kredi notunu yükseltmenin yolları hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ