Kaçak Tütün Tüketimi Arttı

Hükumetin, sigarayla savaş açması ve sigara için alanlarını daraltması, para cezalarının artması ve özellikle sigara fiyatlarına yılda en az 2 defa zam yapılması, tiryakileri tütün alımına yöneltti. Öyle ki kaçak tütün alım oranları bandrollü sigara alımlarını geçmiş durumda. Bu da hükumetin sigaradan almış olduğu vergi oranlarında çok ciddi düşüşler yaşanmasına neden olmuştur.

Sigara Fiyatlarına Yapılan Zamlar Kaçak Tütün Kullanımını Artırdı

Ülkemizde sigara fiyatlarına yapılan zamlar sonrası tiryakiler başka formüller üretmeye devam ediyor. Sigaraya yapılan zamlar sonrası tiryakiler, kaçak tütün kullanımını artırdığı için devletin sigaradan almış olduğu vergilerde çok ciddi azalma yaşandı. Öyle ki ülkemizde en düşük sigara fiyatı 10 lira oldu. Günde bir paket sigara içenler ayda 300 lira vermek yerine kilosu 15 liradan 100 liraya kadar değişen kaçak tütün almaya başladılar. Öyle ki 500 gram tütün bir tiryakinin 1 aylık sigara ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır.

Kaçak Tütünlerden Dolayı 2016 Yılında Devlet 3.5 Milyar Liralık Vergi Kaybı Yaşadı

Dünya tütün pazarın 118 milyar dolarla 8.sırada yer alan Türkiye, 2016 yılında 13 milyar dolar vergi kaybı yaşadı. Çünkü tiryakilerin kaçak tütün almasıyla 13 milyar dolarlık vergi duman oldu diyebiliriz. Terör örgütlerinin finans kaynaklarından biri olan kaçak sigara nedeniyle her yıl 3.5 milyar liralık vergi kaybı oluşuyor. Kaçak sigaralar karşı önlemler alınsa da 2016 yılında 13 milyar dolarlık kaçak tütün kullanımının önüne geçilemedi. Öyle ki açık tütün alıp sarmak yerine, kaçak tütünlerin hazır sarılmış paketleri 2 liradan satılmaktadır. Kaçak tütün oranlarının artması olarak gösterilen diğer bir neden ise ülkelerinde ki savaştan kaçan Suriyeliler gösteriliyor. Suriyelilerin sırf 2016 yılında ülkemize 3 milyar dolarlık kaçak tütün soktuğu biliniyor.

Sigaraya Yapılacak Yeni Zamlar Kaçak Tütün Kullanımın Artıracağı Söyleniyor

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun yaptığı açıklamada ”2016 yılında piyasaya yasal olarak 19 milyar liralık dal piyasaya sürülmüş. Bu yasal dalların sadece 200 milyonu yasal olarak hazırlanmış. Geri kalan 18.8 milyarlık dal ise yasal olmayan yollarla doldurulmuştur”  Son olarak sigara fiyatlarına yapılacak yeni zamlarında kaçak tütün kullanımını daha daha artıracağı ve devletin büyük vergi zararı yaşayacağı belirtilmektedir.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Mayıs 2017 Açlık Sınırı Açıklandı başlıklı finans makalemizde Açlık sınırı, Mayıs 2017 Açlık Sınırı Açıklandı ve Yoksulluk sınırı hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*