Mayıs 2017 Açlık Sınırı Açıklandı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınır rakamlarının Mayıs 2017 rakamları açıklandı. Nisan ayına göre artış gösteren rakamlarda açlık sınırı 1528 lira olurken yoksulluk sınırı da 4979 lira olarak açıklandı.

Nisan Ayına Göre Açlık ve Yoksulluk Sınırında Artış Yaşandı

Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı her ay Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından açıklanan ve ülkemizde ki 4 kişilik bir ailenin mutfak masraflarıyla 4 kişilik bir ailenin mutfak, sosyal yaşam, giyim, ulaşım, ısınma gibi tüm giderleri için harcaması gereken rakamları göstermektedir. Mayıs ayı rakamlarına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken mutfak malzemelerini ifade etmektedir. Mayıs ayına göre bu rakam 1528 lira. Bu rakamdan sonra insan şöyle bir düşünüyor. Ülkemizde asgari ücret 1401 lira iken ve bu rakam açlık sınırını altında bile iken insanlarımız nasıl geçiniyor. Geçinse bile demek ki sağlıksız beslendiğinin işaretidir. Birde yoksulluk sınırının yani mutfak, pazar giderleri, giyim, enerji, ısınma, ulaşım, iletişim, eğitim gibi insanın hayatını idame etmesi gereken birincil ve sosyal ihtiyaçların oluşturduğu toplam rakam 4979 lira olarak açıklanmıştır. Ülkemizde ki maaş sistemi düşünüldüğünde, ortaya çıkan çarpık maaş sistemini sis düşünün artık.

Mayıs Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakam Tablosu

Mayıs ayı araştırmalarına göre gıda fiyatlarında ki artış bu ay yüzde 0,70, yıllık yüzde 11,18 arttı. Nisan ayı açlık sınırı 1518 lira iken açlık sınırı rakamları 10 lira daha artış göstermiştir. Nisan ayında yoksulluk sınırı 4 bin 944 TL idi. lira iken Mayıs ayında 35 lira artış gösterip 4979 lira olmuştur.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun açlık ve yoksulluk sınırıyla ilgili diğer araştırmaları ise;

  • Yılın ilk beş ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,74 oranında gerçekleşti.
  • Başkent Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0,70 oranında arttı.
  • Yılın ilk beş ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,74 oranında gerçekleşti.

Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırını daha da artacağı kesin gibi görünüyor. Çünkü yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle şimdiden yumurta, et, hurma, tavuk ve pide fiyatlarında yüzde 10’lara varan zamlar geldi.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Adınıza Açılan Hatlar Nasıl İptal Edilir? başlıklı finans makalemizde adıma açılmış hat varmı sorgulama, Adınıza Açılan Hatlar Nasıl İptal Edilir? ve benden habersiz adıma hat açılmış hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*