Konut Kredilerinde 10 Püf Nokta

Atalarımız boşuna dememiş. Ahirette iman, dünyada mekan diye. Kira fiyatlarının sürekli yükselmesi ve konut kredilerinde ki cazip faiz oranları ile vadeleri nedeniyle artık kiracılıktan canına tak etmiş kişiler, konut kredisi kullanarak kiraya ödeyecekleri bedeli konut kredi taksiti ödeyerek ev sahibi olmak istiyorlar. Konut kredileri, bankalar için büyük kar kapısı olsa da bazı müşterilerinin kredi başvuruları ret edebilirler. Bu yazımızda konut kredilerinde 10 püf nokta yazımızda konut kredisinin nasıl kolay kullanılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

  • Bankalar için konut kredi başvurularında ilk dikkat edilen konu, müşterinin gelir durumudur. Konut kredisi taksitlerini ödeyebilecek gelirin olması şarttır. Bu yüzden konut kredi taksit tutarı, kredi kullanacak kişinin maaşının en az yüzde 50 olması aranan şartlardan biridir.
  • Bankalar için müşterilerinin kredi notu çok önemlidir. Kredi notu düşük ve daha önce ki banka ödemelerinde sorun yaşayanlar, ödemelerden dolayı hakkında yasal takip başlatılmış kişilere konut kredi onayı verilmez.
  • Evli kişilerin konut kredisi kullanabilmesi için eşinin rızası gerekir. Bu yüzden konut kredilerinde eş muvaffakıyeti aranmaktadır. Eğer ki eşiniz muvaffakıyet vermezse konut kredi başvuru kabul edilmez.
  • Kredi kullanılacak konut üzerinde ipotek bulunmaması gerekir. Bankalar, daha önce başka banka veya şahıslar tarafından ipotek koyulmuş konutlara kredi onayı vermezler.
  • Kredi kullanılacak konutun mutlaka belediye tarafından oturma izni verilmesi gerekir. Kat irtifakının olmadığı konutlara bankalar konut kredi onayı vermezler.
  • Bilindiği konut kredilerinde, bankaların vereceği kredi tutarı, ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’i kadardır. Ancak bankalar bu oranı yüzde 65,70 oranlarına da çekebilir. Bu durumda kalan tutarı kredi kullanacak kişi peşin ödeyecek ya da başka bankadan tüketici kredisi kullanacaktır. Bu yüzdendir ki konut ekspertiz değeri çok önemlidir.
  • Kredi kullanılacak konutun tapusunun tek kişiye ait olması, hisseli tapu olmaması gerekir. Bankalar, diğer hisse sahibinin onay vermesi durumunda yaşanacak sıkıntılar için hisseli konutlara kredi onayı vermezler.
  • Kredi kullanılacak konutun inşaat haline olmaması gerekir. Bankalar, kat irtifakı alınmış ve en az yüzde 80’i tamamlanmış inşaatlar için kredi onayı vermektedir.
  • Kredi kullanılacak konutun, doğal afetlerden zarar görmemiş olması ve evin oturulamayacak kadar olması durumunda konut kredi onayı vermezler.
  • Kredi kullanılacak konutun, kentsel dönüşüm projesinde yer almaması gerekir.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*