Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

Günümüzde nakit para yerine geçen ve kullanım alanı gittikçe genişleyen kredi kartlarının kullanılmadığı alan neredeyse yok gibidir. Kredi kartlarıyla alışveriş yapılırken en sık rastlanan hatalardan biri de kredi kartından fazla para çekilmesidir. Fazla para çekimlerinde neler yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Pos Cihazlarından Fazla Para Çekilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartıyla pos cihazından yanlış rakam girilmesi yaşanan ilk sıkıntıdır. Şöyle ki  fazla para çekildiğini kart sahibi hemen farkına varırsa, post cihazı sahibi yapılan işlemi iptal eder ve fazla çekilen para kredi kartına iade edilir ve doğru olan rakamın girilmesiyle alışveriş tamamlanmış olur. Ancak kredi kartından fazla para çekilmiştir ve kart sahibi bu işlemin farkına varmaz, kredi kart ekstresinde fazla para çekildiğinin farkına varırsa işlem biraz uzayacaktır. Şöyle ki pos cihazının sahibi, fazla paranın çekildiği slipi banka iletir ve paranın kredi kartına iadesini talep eder. Banka da pos sahibinin isteği doğrultusunda fazla çekilen tutarı kredi kartının hesabına aktarır. Yine kredi kartından aynı işlem için iki defa para çekilmesinin de fark edilmesi durumunda aynı işlemler tekrarlanacak ve ikinci işlem tutarı kredi kartın hesabına iade edilecektir.

Kredi Kartıyla Fazla Nakit Çekimi Durumunda Ne Yapılmadır?

Gelelim kredi kartıyla nakit çekimlerinde fazla para çekilmesine. Kredi kartınızla nakit çekimi sırasında fazla para çekimin farkına varılmasıyla fazla çekilen tutar kredi kartına geri yatırılır. Ancak kredi kart nakit çekimlerinde bankalar faiz uyguladığı için kullanılan tutarın faizi kadar faiz kesintisi yapacaklarını belirtelim. Bu faiz kesintisi, fazla çekilen paranın büyüklüğüne göre değişmektedir. Bankalar, kredi kart nakit çekimlerinde yüzde 1.84 oranında faiz işletmektedir.

Bilginiz Dışında Kartınızdan Para Çekilmesi

Eğer ki kredi kartınızdan bilginiz dışında alışveriş yapılmış veya para çekilmişse zaman kaybetmeden bankanızın telefon bankacılığını arayarak kartınızın iptalini talep edebilirsiniz. Eğer ki fazla para çekimi kaybolma, çalınma gibi kart sahibinden kaynaklanıyorsa kart sahibi çekilen fazla paraları ödemek zorundadır. Eğer ki kredi kartınızın sigortası varsa sigorta şirketi tarafından fazla çekilen para karşılanacaktır.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*