Okuma Yazma Bilmeyen Ve İmza Atamayanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankaların kredi kullanımlarında dikkat etmiş hususları daha önceki yazışmalarımızda sizlerle paylaşmıştık. Bankalar, kredi kullanımlarında iki önemli kriteri göz önünde tutarak kredi onayına karar verirler. Gelir belgesi ve kredi notu. Ancak bankaların okuma yazma bilmeyen insanların kredi başvurularını kabul etmemektedir. Çünkü kredi kullanma şartnamesini okuyarak imzalaması gerekmektedir. Peki, okuma yazma bilmeyenler nasıl kredi kullanacaklar?

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Başvurusu Yapacaklardır?

Okuma yazması olmayan ve imza atmayan kişilerin bankalardan kredi kullanabilmesinin iki yolu bulunmaktadır.

  • Okuma, yazma bilmeyen ve imza atamayanların kredi kullanabilmeleri için noterden okuma yazma bilmediklerine dair bir belge almaları gerekmektedir. Bu kişiler, noterde kredi sözleşmesi imzalayacaklardır. Noter, bu sözleşmeyi ilgili bankaya gönderir. Banka ise noterden gelen bu belgeye istinaden kredi kullanım belgelerini hazırlar ve okuma yazma bilmeyen kişiyle beraber bir banka görevlisiyle notere giderler. Noter huzurunda kredi kullanımı için imza atarlar. Eğer ki okuma yazma bilmeyen kişi imza atmayı da bilmiyorsa yine noter huzurunda, hazırlanan kredi sözleşmesine parmak basmak zorunda kalacaktır.
  • Diğer bir yol ise yine noter huzurunda yapılacaktır. Şöyle ki okuma yazma bilmeyen ve imza atamayan kişiler, notere başvurup kredi kullanmak istediklerini beyan edeceklerdir. Bu beyanın en az 2 kişi tarafından da noter huzurunda şahitlenmesi gerekir. Noteri kredi kullanmak isteyen ancak okuma yazması olmayan, imza atmasını bilmeyen kişinin akıl, ruh sağlığının yerinde olduğuna dair bir hastane raporu isteyecektir. O kişiler, hastanelerin psikiyatri bölümüne giderek uzman doktor tarafından muayene edilecek ve heyet raporu alacaktır. Akıl, ruh sağlığı yerinde şeklinde alınan belgeden sonra  okuma yazma bilmeyen kişi noter huzurunda kendisinin kredi çekmesi için bir vekil atayacaktır. Noter tarafından verilecek kredi kullanımı için verilecek vekille beraber bankalara kredi başvurusu yapacaklardır.

Vekalet Sözleşme Maddeleri İyi Belirlenmelidir

Önemli bir konuyu belirtmek isteriz. Noterde verilecek vekaletin içeriği çok önemlidir. Eğer ki vekil atanacak kişiye, okuma yazma bilmeyen kişi adına her türlü bankacılık işlemi yapabilir şeklinde verilecek belge sonrası o kişiler okuma yazma bilmeyenler adına bankalardan o kişi adına her türlü banka ürün ve hizmetini kullanmaya haiz olacaklardır. Bu yüzdendir ki vekalet sözleşmesi maddelerini çok iyi belirlenmesi gerekir.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Gelir belgesiz kredi veren bankalar başlıklı finans makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi alınabilir mi ve ipotekli kredi nasıl kullanılır hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*