Kredi FX

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun bankacılık ürün ve hizmetlerin kullanımında ne kadar çok önemli bir rolü olduğunu ve banka dışında ki ticari kurumların dahi ticari kararlarını kredi notuna göre karar verdiklerini Kredi notu yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Kredi notum kaç olmalıdır? Sorusuyla banka ürün ve hizmetlerin veya ticari faaliyetlerin sorunsuz ve rahatlıkla yapılabilmesi için aranan kredi not dereceleri  hakkında bilgiler vereceğiz.

Bankalar İçin Kredi Notu Pusula Görevindedir

Kredi notunun anlamları ve renkleri yazımızda da belirttiğimiz gibi Kredi Kayıt Bürosuna bankaların göndermiş olduğu veriler sayesinde kredi notları değerlendirilmekte ve risk derecelerine göre sınırlandırılmıştır. Kredi notu 0 ile 1299 arasında olan ve kırmızı, turuncu renge sahip kredi notları bankalar için risk derecesinde olan kredilerdir. Bu kredi not aralıklarına sahip olanlar banka ürün ve hizmet ödemelerinde sorun yaşamış veya ödenmeyen banka borçlarından dolayı haklarında yasal takip başlatılmış olan müşterilerdir. Kredi notları, kullanılacak banka ürün ve hizmetlerin geri ödenmesinde banka için risk taşıdığı için ürün ve hizmet kullanımında sorun yaşayacak ve bankalarca talepleri geri çevirilecektir.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

1300 ile 1499 arası kredi notu olan ve sarı renge sahip olan kredi notları, banka ürün ve hizmetlerin kullanılmasına başlanacağı kredi not seviyesi diyebiliriz. 1300-1499 kredi notlarına sahip olanlar her ne kadar Riskli müşteri sınıfına girse bile bankalar düşük miktarda ki krediler ve kefil yoluyla bu kredi notlarına sahip olanlara kredi kullandırmaktadır. Yani kredi, kredi kart gibi banka ürün ve hizmetlerin bankalar tarafından kabul edilmeye başlandığı seviye dersek yanlış bir cümle kullanmamış oluruz.

1500 Ve Üstü Kredi Notlarına Sahip Olanlar Bankalar İçin Güvenilir Müşteri Tipidir

1500 ve üstü kredi notları bankalar için güvenilir, ürün ve hizmetlerin kullanılmasında risk taşımayan müşteri tipleridir. 1500 ve üstü kredi notu sahip olanlar sadece bankaların şubelerinde değil bankaların internet kredi başvurularında banka tarafından kredi onayı verilen müşteri tipleridir. Bu kredi notlara sahip olanlar kefil göstermeden, gelir belgelerinin kredi ödemesi yapacak limiti kadar kredi kullanımı yapabilirler. Kredi notu 1700 ve üstü olanlar ise bankaların en çok güvendiği ve bankalara olan borçların ödenmesinde şimdiye kadar hiç sorun yaşamamış, finansal notları en üst seviyede olan tabiri caizse VIP müşteriler diyebiliriz.

Konumuzu özetlersek ticari faaliyetlerde ticari kuruluşların, bireylerin ve bankaların kredi not değerlendirmesinde alt sınır olarak sarı renk olarak adlandırılan 1300 ve üstü kredi notlarından başlanmaktadır. Bu rakam ve üstü kredi notuna sahip olanlar banka ürün ve hizmetlerinde her zaman yüzünün akıyla çıkacaklardır.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kredi Notları ve Anlamları başlıklı finans makalemizde kredi not renkleri, kredi not renkleri ne anlama geliyor ve kredi notları neye göre belirleniyor hakkında bilgiler sunulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ