Adınıza Açılan Hatlar Nasıl İptal Edilir?

Kişilerin bilgisi dışında adına açılan telefon hatları, zamanında iptal edilmediği veya şikayet edilmediği zaman ciddi suçlamalarla kaşı karşıya kalabilirler. Öyle ki kişilerin bilgisi dışında açılan cep telefon hatlarının illegal yollarda kullanılması sonrası hat sahibi yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Hattın kendisine ait olmadığını ispatlamak da zaman alacaktır. Kişilerin böyle bir sorunla karşılaşmaması için adınıza açılan hatlar nasıl iptal edilir? Yazımızda, kişilerin bu hatları nasıl açacağı ve yasal haklarından bahsedeceğiz.

E-Devlet Yoluyla Adınıza Açılan Tüm Hatları Görebilirsiniz

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların adına açılan ve vatandaşların bilgisi olmayan bu hatlardan haberdar olması için hat sorgulama sistemini hayata geçirdi. Açılan bu sistem E-Devlet sitesinden de öğrenilebilir. Vatandaşlar, ücretsiz, E-Devlet şifrelerini girerek üzerilerine açılmış tüm cep telefon hatlarını öğrenebilir ve sorgulayabilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların daha duyarlı olması içinde cep telefonlarına bilgi mesajı göndermektedir. Bilgi mesajında ”Üzerinize kayıtlı cep telefon hatlarınızı turkiye.gov.tr adresinden kontrol ediniz. Bilginiz dışında açılmış telefon hatlarınızın herhangi bir suçta kullanılacağını unutmayınız. Usulsüz açılan telefon hatlarınızın iptali için işletmecisine başvurunuz” şeklinde uyarı mesajları göndermeye başlamıştır.

Adınıza açılan hatları sorgulayabilmek için E-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra Mobil Sorgulama bölümünden adınıza kayıtlı tüm telefon hatlarınızı görebileceksiniz. Mobil Sorgulama ekranında aşağıda ki gibi bilgiler göreceksiniz.

 

Bilginiz Dışında ki Hatlar Nasıl İptal Edilir?

Gelelim bilgini dışında ki telefon hatlarının nasıl iptal edileceğine. Öncelikle bilginiz dışında üzerinize bir hat kaydı varsa savcılıklara gidip şikayette bulunun. Daha sonra hattın sahibi olan cep telefon operatörünüze başvurarak hattı iptal ediniz. Bunun için kimlik belgeniz ile operatörünüzün hizmet verdiği bayilere gitmek yeterli olacaktır.

Bilginiz dışında adınıza hat açılımının takibini sizin adınıza takip edilmesini istiyorsanız da Findeks Takipçi sistemine üye olabilir ve aylık, yıllık paketler satın alarak hem üzerinize yeni hat alımlarında bilgi verilmekte hem de hat dışında internet üzerinden kredi kart, kimlik bilgileri, adres bilgileriyle yapılacak işlemlerden haberdar olabilirsiniz.

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan Kamuda 4970 Ek Kadro Açıldı başlıklı finans makalemizde 2017 yılı memur alımı ve Kamuda 4970 Ek Kadro Açıldı hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*