Teyze Maaşı Geliyor

Hükumet, çalışan anneleri istihdam edebilmek ve çalışan kadın sayısını artırmak, çocukları yüzünden çalışamayan anneleri teşvik etmek için torun maaşı adı da verilen büyükanne maaşı vermeye başlamıştı. Hükumetin gündeminde çalışan annelerin çocuklarına bakacak hala ve teyzelere de maaş gündeme geldi. Eğer bu taslak yasalaşırsa büyük annelerden sonra hala ve teyzelere de yeğen maaşı verilecek.

Büyükannelere İlk Torun Maaşı Olan 425 Liralar Dağıtıldı

Çalışma Bakanlığının başlattığı ve pilot illerde uygulanmaya başladığı hatta ilk maaşların verildiği büyükanne maaşı büyük ilgi toplamıştı. Hükumet, çalışan annelerin iş dünyasından kopmaması, işten ayrılmaması ve çalışan kadın sayısını artırmak için büyükanne maaşı başlatmış ve çalışan annelerin 3 yaşına kadar olan çocuklarına bakan büyükannelere maaş vermeye başlamıştı. Hatta büyükanneler ilk torun bakma maaşını almışlar ve maaş almaya hak kazanan büyükannelere 425 liralık ilk maaşları da dağıtılmıştı. Pilot iller olarak da İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Tekirdağ, Kayseri, Antalya, Sakarya seçilmiş ve başvuru yapan büyükannelere ilk maaşları dağıtılmaya başlandı.

Yeğenlerine Bakan Teyze ve Halalara da Yeğen Ücreti Dağıtılacak

Çalışan annelerin çocuklarına bakacak büyükannelerinin olmaması veya hastalığından dolayı bakamayanlardan dolayı çalışamayan annelere yeni bir kolaylık geliyor. Buna göre çalışan annelerin 3 yaşına kadar çocuklarına bakan teyze ve halalarına da bakım ücreti veya yeğen ücreti geliyor. Çalışma Bakanlığına yapılan başvurularda torun maaşının sadece büyükannelere verilmemesi gerektiği, hasta olduğu için bakamadığı veya vefat eden büyükannelerden dolayı bakım ücretlerin hala ve teyzelere de genişletilmesi gerektiği şeklinde başvurular oldu. Başvuruları değerlendiren bakanlık çalışmalara başladı.  Eğer ki bakanlık vatandaşlardan gelen teklifi kabul ederse çalışmalar yasalaşacak ve büyükanneler gibi çalışan annelerin çocuklarına bakan teyzelere ve halalara da yeğen ücreti verilecek. Bakanlık, projenin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini önümüzde ki günlerde açıklanacağı ve kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

Teyze Maaşı 3 Yaş Sınırı

Sigortalı olarak çalışan annelerin çocuklarına bakan, büyükanne ya da teyzeler aylık olarak 425 TL maaş almaktadırlar. Bu maaş çocuk 3 yaşını geçene kadar verilmektedir. Bu durumla birlikte anneler iş hayatında sıkıntı yaşamazken, büyükanneler de emeğinin karşılığı olarak bir aylık alacaklardır. Teyze ve halaya şu an net olarak maaş verilmemekte ancak bunlar içinde başvurular değerlendirilmektedir. Büyükannelere şu an net olarak verilmeye başlanan bu maaşları, büyükanneler kesinlikle bu maaştan faydalanabilirler. Şu anlarda büyük şehirlerde devrede olan bu yöntem artık bütün illerimize yayılması için çalışmalara başlamıştır. Bu yöntem ile birlikte büyükannelerin emekleri de karşılığını devletten alacaktır. Yeğenlerine bakan teyze ve halaları da bu maaşlara katmak için çalışmalar başlatıldı.

 

Bir önceki finans/ekonomi yazımız olan İşsizlere Kredi Veren Bankalar başlıklı finans makalemizde İşsizlere Kefilsiz Kredi Veren Bankalar, İşsizlere Kredi Veren Bankalar ve İşsizlere Kredi Veren Bankalar Hangileridir? hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*